Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
KamińskPL

powojenny hangar

 
Autor informacji : Brunon Rzeszowski
Data utworzenia informacji : 06-06-2016 09:48:02
pdf

Leżący koło Górowa Iławeckiego Kamińsk kojarzy się głównie z więzieniem. Tymczasem Kamińsk od lat fascynuje poszukiwaczy skarbów i militariów. Patronem miejscowej szkoły jest pruski wódz, którego Adam Mickiewicz opisał jako Konrada Wallenroda.

Więzienie w Kamińsku (niem. Stablack) to po części przedwojenne niemieckie koszary. W połowie lat 30-tych w okolicy powstał poligon artyleryjski „Stablach”. Wokół poligonu Niemcy zbudowali wiele tajemniczych budowli. W pobliskich Pareżkach wydrążyli podziemne tunele. W Kamińsku zbudowali 
tajemniczą podziemną halę. Ma ona 63,5 na 16,5 metra. Jest otoczona wałem ziemnym, w którym wykopano stanowiska dla karabinów maszynowych. Obok niej znajduje się niedokończony basen przeciwpożarowy.

W środku można zobaczyć 56 słupów, płaską, bez podmurówek na urządzenia, podłogę oraz siedem tajemniczych zsypów z przegródkami. Pod jedną ze ścian są rury z grubymi kołnierzami. W podłodze są dwa głębokie otwory. W 1997 roku podczas akcji zorganizowanej przez Marka Dudziaka, poszukiwacza i prawnika z Konina, strażacy wypompowali część wody z zagłębienia. Okazało się, że w drugim poziom wody też opadł, a więc oba otwory muszą być połączone.
Przeznaczenie obiektu pozostaje zagadką, bo nigdzie indziej w Polsce nie ma podobnego, a jeszcze bardziej zagadkowe jest jego oddalenie od koszar i jego maskowanie. 

W czasie wojny w Kamińsku i Stabławkach mieścił się największy na terenie byłych Prus Wschodnich niemiecki obóz jeniecki. Pierwszymi jeńcami wojennymi byli obrońcy Westerplatte, wśród nich m.in. dowódca obrony Westerplatte mjr Henryk Sucharski 

Szkoła w Kamińsku nosi imię wodza Natangów Herkusa Monte, którzy w średniowieczu zamieszkiwali miedzy innymi okolice Kamińska. Był wychowywany przez Krzyżaków i
wrócił do ojczyzny jako rycerz zakonu. Kiedy jednak w 1260 r. wybuchło powstanie przeciw Krzyżakom, stanął na czele Natangów. Ponieważ znał niemiecki, to w przebraniu dostawał się do zakonnych obozów i ułatwiał ich opanowanie. W końcu schwytany, został powieszony w okolicy Kamińska. Niektórzy historycy uważają, że to właśnie jego dzieje opisał Mickiewicz w Konradzie Wallenrodzie.

Źródło:
http://mojemazury.pl/10346,Kaminsk-tajemnicza-hala-i-Konrad-Wallenrod.html#ixzz46B4UxtvD

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.3197
Długość : 20.4396

Zapraszamy do uzupełnienia opisu