Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
CodroipoIT

VILLA MANIN

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 26-08-2011 19:11:45
Autor modyfikacji : Piotr Grzegorz Mądrach
Data modyfikacji informacji : 18-10-2011 10:10:21
pdf

 VILLA MANINWspaniały zespół pałacowy Villa Manin, znajduje się w miejscowości Passario, gmina Codripo (prowincja Udine) i jest jednym z najważniejszych zabytków artystycznych rejonu Fruli-Wenecja, a zarazem miejscem odwiedzanym przez liczne rzesze turystów.

Wybudowany w wieku XVII przez Ludwika I Manin, był odzwierciedleniem bogactwa i potęgi rodu, tego ostatniego doży weneckiego. Cały zespół składa się z centralnego budynku, będącego rezydencją rodziny oraz rozległej części obiektów gospodarczych, ściśle związanym z majątkiem ziemskim. wschodnie skrzydło mieściło pierwotnie piwnice i składy, zaś zachodnie stajnie i powozownie. Całość otoczona została założeniem parkowych, doskonale skomponowanym z otaczającym rezydencję krajobrazem.

Życie tego Pałacu zawsze było ściśle związane z wieloma wydarzeniami historycznymi i politycznymi, ale naprawdę najważniejsze z nich wiążą się z Napoleonem Bonaparte. To właśnie tutaj zamieszkał On w czasie kampanii włoskiej w 1797r. W tym miejscu mieściła się Komenda Główna wojsk francuskich oraz w dawnych salonach dożów wynegocjowany został Traktat Campoformido ( 17 października 1797 r) kończący Republikę Wenecką (na rzecz Habsburgów).

Skończyła się również wielkość dynastii Manin, a gwałtownie malejąca fortuna, uniemożliwiała dalsze utrzymanie tak wielkiej rezydencji. Mimo to zmieniła ona właściciela dopiero w wieku XX, zakupiona najpierw przez Zarząd Wenecji Villas, a następnie autonomiczny region Fruli-Wenecja Julijska, stając się muzeum.

Informacja o aktualnych cenach biletów wstępu.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.9472
Długość : 13.011

Zapraszamy do uzupełnienia opisu