Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
AnagniIT

katedra pod wezwaniem Maryi Panny i miasto Anagni

 
Autor informacji : ginestra
Data utworzenia informacji : 30-03-2011 17:53:08
Autor modyfikacji : ginestra
Data modyfikacji informacji : 30-03-2011 17:59:31
pdf

katedra pod wezwaniem Maryi Panny i miasto AnagniMiasto papieskie: z Anagni pochodziło bowiem aż 4 papieży, a i kilku z nich wybrało Anagni jako swoją rezydencję (m.in. jedyny angielski papież Hadrian IV) Najbardziej znanym z wszystkich papieży był Bonifacy  VIII, z domu Caetani, który uwięził swego poprzednika Celestyna  V, który - prawdopodobnie z namowy Bonifacego - abdykował aby móc powrócić do życia ascety z dala od papieskiego dworu. Bonifacy uwięził Celestyna i ten już swojej pustelni nigdy więcej nie zobaczył. Ktoś by powiedział, że Bonifacemu odpłacił pięknym za nadobne król Filip IV, któremu udało się pojmać Bonifacego i osadzić w więzieniu. Mieszkańcy Bonifacego jednak odbili, ale strach i stress spowodały rychłą śmierć papieża.

Co zwiedzać i dlaczego
katedra pod wezwaniem Maryi Panny i miasto AnagniW Anagni warto zobaczyć wszystko: zabudowę starego miasta, pałac papieski i przede wszystkim katedrę. Sama katedra, moim zdaniem, wygląda lepiej z zewnątrz niż wewnątrz (zainteresowały mnie jedynie posadzki w stylu Cosmati), ale do katedry w Anagni idzie się przede wszystkim by zobaczyć kryptę. W krypcie bowiem są najlepiej zachowane średniowieczne polichromie: nie tylko kolory są świeże, ale też i prawie w ogóle nie ma ubytków. Sądzi się, że polichromie pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku, wykonało je trzech różnych artystów. Jedna z grup polichromii przedstawia średniowieczną wiedzę na temat mikrokosmosu, jest więc pierwszą ilustrowaną encyklopedią :-)

Dodatkowo przy katedrze (wchodzi się z katedry) znajduje się lapidarium z wyrobami rodziny Cosmati.

Informacje praktyczne
katedra pod wezwaniem Maryi Panny i miasto Anagnibilet do krypty kosztuje 2 euro; wchodzi się grupami co 30 min, ale wyjść trzeba po 20 minutach, gdyż system cyrkulacji powietrza potrzebuje czasu na wyrównanie poziomu wilgotności.

godziny otwarcia: 9 -13 i 15-17, w niedzielę i święta 9-10:30 i 15-16:30

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.7421
Długość : 13.1639

Zapraszamy do uzupełnienia opisu