Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PasymPL

Sąpłaty - muzeum i ośrodek duszpasterski

 
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 19-04-2010 12:41:02
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 27-04-2010 16:34:48
pdf

Sąpłaty (dawniej Samplatten)

Sąpłaty - muzeum i ośrodek duszpasterskiMuzeum Regionalne w Sąpłatach powstało na bazie zbiorów, które zgromadziła Babska Izba w 1978r. Babska Izba to grupa kobiet z Sąpłat i Julianowa, które pod kierownictwem Maryny Okęckiej Bromkowej zebrały stare sprzęty, narzędzia, spotykały się i śpiewały pieśni ludowe usłyszane od ludzi z tych okolic. Były to przeważnie pieśni wileńskie, gdyż dużo ludzi z tamtych stron przesiedlono na Mazury. Maryna Okęcka-Bromkowa pisarka i redaktor Polskiego Radia w Olsztynie była znakomitym znawcą folkloru. Zespół Babska Izba na skutek zawirowań politycznych i społecznych rozpadł się. Zebrane sprzęty, narzędzia, ceramikę, kołowrotki przechowała nauczycielka Zofia Kubicka. W 1997 roku zlikwidowano szkołę w Sąpłatach, pojawiło się więc miejsce na ekspozycję tego co było już zgromadzone oraz na powiększenie ilości zbiorów.

Zabytkowa Szkoła z 1904, architektonicznie nawiązująca do gotyckiej architektury obronnej, m.in pseudo dansker, w którym znajdował się dzwonek szkolny.


Muzeum jest udostępniane na życzenie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, a w okresie turystycznym również w każdą niedzielę od godz. 15.00 - 16.00. W tym czasie organizowane są spotkania z ciekwaymi ludźmi i zajęcia tematyczne.

 

Tel. do Pani Zofii Kubickiej: (089) 6210355

Wstęp do muzeum: wolny

wiecej informacji

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.7342
Długość : 20.881

Zapraszamy do uzupełnienia opisu