Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Rzym - Wyspa Tiberina

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 18-04-2010 19:29:17
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 08-12-2011 22:34:00
pdf

Wyspa Tiberina i ruiny mostu Emiliusza ( dzisiejsza nazwa Ponte Rotto) stanowiła ważny punkt strategiczny w starożytnym Rzymie. W przeszłości była ona sztucznie wymodelowana, by swoim wyglądem przypominać statek. Podkreślał to jeszcze staroegipski obelisk, który przypominał maszt. W roku 291 p.n.e. po wielkiej epidemii dżumy wzniesiono na niej Świątynie Eskulapa, boga medycyny. Od tego momentu nabrała ona charakteru sakralnego i związana była ze zdrowiem. Charakter ten został utrzymany do do czasów współczesnych, a to dzięki szpitalowi zakonu Bonifratrów, który znajduje się w tym miejscu. Wyspę łączyły z lądem dwa mosty, wybudowany w 62 r p.n.e. i zachowany prawie w nienaruszonym kształcie most Fabrycjusza oraz kilkukrotnie przebudowywany most Cestiusza (46 r p.n.e.).

Dwuprzęsłowy most Fabrycjusza jest najstarszym rzymskim mostem, a przy okazji bardzo wysokim, 56 m. Przez stulecia był wielokrotnie remontowany, kiedy to głownie likwidowano szkody powstałe w wyniku powodzi. Zmieniał on również nazwę, a dzisiejsze imię jest już zupełnie współczesne.

Po istniejącym nieopodal moście Emiliusza (współczesna nazwa Ponte Rotto) zachowały się praktycznie tylko przęsła środkowe. Był on w czasie swojej historii niszczony przez wezbrane wody Tybru i odbudowywany. Lecz kiedy przez Rzym w roku 1598 przeszła największa (odnotowana) powódź, która po raz kolejny zerwała wtedy jeszcze Ponte Emilio, budowlę pozostawiono w ruinie.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8906
Długość : 12.4777

Zapraszamy do uzupełnienia opisu