Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
Jelenia GóraPL

Pałac w Wojanowie

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia pałacu w Wojanowie

Pierwsze wzmianki o dobrach w Wojanowie pochodzą z końca XIII w. W 1281 r. rycerskie lenno należało do Eberharda von Schildau, a w 1286 r. jako właściciel dóbr w Wojanowie wymieniany jest Henryk de Schildow. Z 1361 r. pochodzi dokument wymieniający Hansa von Zedlitz, jako właściciela dóbr w Wojanowie. Na początku XVI w. część dóbr przeszła w ręce rodziny Schaffgotschów. Następnie należał do . Zedlizów. W 1607 roku Nickel von Zedlitz und Nimmersath wybudował nowy, renesansowy dwór w Wojanowie. W 1643 r. w czasie wojny trzydziestoletniej renesansowy dwór Zedlitzów spalili Szwedzi, a odbudowany dwór otrzymał już wystrój barokowy, choć wykorzystano do jego wzniesienia zachowane mury i elementy renesansowego dworu. Po 1727 r. dobra często zmieniały właścicieli. Karl Ike w latach 1832-1834 dokonał przebudowy obiektu, która nadała pałacowi jego dzisiejszy wygląd. Przebudowy dokonano w modnym wówczas stylu neogotyckim, a dokładniej w jego klasycystycznej, wczesnej odmianie. 9 maja 1839 r. dziedziczna lenna posiadłość rycerska Wojanów przeszła w posiadanie księżniczki Luizy, żony księcia Fryderyka Niderlandzkiego, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Para książęca dokonała kolejnej przebudowy pałacu w latach 1839 -1840. Przyjmuje się, iż prace budowlane prowadził wówczas uczeń Schinkla, Friedrich August Stüler lub Hermann Alexander Wentzel, architekt księcia holenderskiego. Powstał wtedy park krajobrazowy przekształconym w pierwszej poł. XIX wieku przez Piotra Józefa Lenné, architekta króla pruskiego. Dobra w Wojanowie należały do pruskiego domu panującego w latach 1839-1908. Następnie nabył je Carl Kriegow, porucznik rezerwy regimentu dragonów z Bredow. Kolejnymi właścicielami byli konsul Effenberg oraz wrocławski wydawca gazet Kammer - obaj zachowali majątek do 1945 r. W czasie II wojny światowej w pałacu w Wojanowie urządzono obóz pracy dla robotników przymusowych, którzy byli zatrudnieni w fabryce papieru w Dąbrowicy. Po wojnie w pałacu i folwarku znajdował się PGR. W latach dziewięćdziesiątych XX w. pałac przeszedł w ręce prywatne. Obecny właściciel - spółka „Pałac Wojanów” przeprowadziła w nim szeroko zakrojone prace rewaloryzacyjne przeznaczając go na centrum hotelowo-konferencyjne.

Opis obiektu

Trójkondygnacyjny pałac założono na planie prostokąta, z narożnymi okrągłymi alkierzowymi wieżami. Bryłę nakryto stromym dachem namiotowym. Pałac zachował od strony ogrodu rozległy taras z bocznymi szerokimi schodami. Zabudowę flankują po obu stronach oranżerie połączone z pałacem krytymi przejściami. Przed pałacem znajdował się duży dziedziniec z zabudowaniami gospodarczymi i oficyną mieszkalną przykrytą dachem naczółkowym.
Z renesansowego dworu zachował się w elewacji frontowej dwudzielny portal zwieńczony fryzem, na którym umieszczono tarcze herbowe, obramienia okien w dolnej kondygnacji oraz wewnętrzny portal prowadzący do piwnicy. Opuszczony przez kilka lat pałac utracił XIX-wieczny wystrój. W trakcie odbudowy i rewaloryzacji wnętrz w maju 2002 roku wybuchł pożar, który zniszczył kompletnie dach i górne piętra. Zachowała się sala balowa z przemalowaną klasycystyczną polichromią oraz ornamentowe malowidła na sklepieniach jednej z górnych kondygnacji wież. Osobliwością pałacu są ponadto dwie oranżerie po dwóch stronach, na przedłużeniu fasad od strony Bobru.
Przed pałacem stoi klasycystyczna oficyna mieszkalna, z wysokim łamanym dachem naczółkowym z powiekami. Wejście w dolnej kondygnacji ujęte w skromny portal. Elewacje dzielą lizeny.Pałac jest usytuowany po płd. stronie drogi z Jeleniej Góry do Trzcińska.


Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.8762
Długość : 15.8115

Zapraszamy do uzupełnienia opisu