Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
ParyżFR

Paryż - Parc de la Villette

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 20-11-2009 15:43:08
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 07-04-2014 17:53:22
pdf

FotoJeżeli jedziesz do Paryża z dziećmi, a twoim marzeniem nie jest tylko spędzenie czasu w Disneylandzie, to proponuję odwiedzenie tego niezwykle fascynującego miejsca. Praktycznie każdy znajdzie tutaj coś interesującego.O becny teren Parc de la Villette do 1984 roku był paryską rzeźnią i targiem zwierząt. Wtedy to podjęto decyzję aby na tym 35 hektarowym obszarze stworzyć park miejski, w którym wszystko miało się "obracać" wokół nauki i sztuki. Powstało dzięki temu wspaniałe interaktywne muzeum techniki, sferyczne kino, pawilony wystawowe i centrum muzyczne. Całość została wtopiona w przestrzeń parkową z alejkami, placami zabaw i ogrodami, a wszysko po to by ludzie odwiedzający to miejsce mogli się bawić i uczyć.

Najłatwiej dostać się do kompleksu metrem (linia nr 7) i wysiąść na stacji Porte de la Villette praktycznie przed samym wejściem głównym do muzeum techniki. Całość jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 10.00 - 18.00, a w niedzielę do 19.00 i na dobrą sprawę to naprawdę to potrzebujemy kliku godzin na świetną zabawę.

Kompleks składa się z wielu obiektów, do których warto zajrzeć, ale najważniejsze to:

1. Cite des Sciences et de 1'Industrie. Jest to ogromne muzeum nauki i techniki. Budynek o powierzchni 30.000 m2 ma pięć poziomów. Ogromna ilość interaktywnych urządzeń dydaktycznych potrafi każdego zainteresować osiągnięciami nauki. Do bardzo interesujących należą wystawy czasowe, na których np. odtwarzane są warunki naturalne jakiegoś obszaru ziemi. W czasie naszego pobytu była to wystawa orchidei. Stworzono wtedy w salach klimat panujący na Kostaryce, kraju gdzie ta roślina występuje w 1800 odmianach. Mogliśmy się wtedy znaleźć przez chwilę w wilgotnym i gorącym lesie środkowoamerykańskim i podziwiać te wspaniałe i trochę tajemnicze kwiaty.

W innej części podziwiamy przestrzeń kosmiczną, poznając życie astronautów, a wśród eksponatów możemy zobaczymy ubrania, specjalne jedzenie i rakietę Ariane europejskiej Agencji  Kosmicznej. Jest również dział poświęcony motoryzacji , gdzie poznamy samochód od podszewki i na wylot oraz  lotnictwu z samolotem Mirage, a wszystkie eksponaty są "przystosowane do użytku", można je dotykać, opierać się, a w wielu posiedzieć i pomajstrować. 

Foto2. La Geode, to niepowtarzalne kino, gdzie projekcje filmów odbywają się na gigantycznym, półkolistym ekranie. Ta stalowa konstrukcja składająca się z 6500 trójkątów, ma średnicę 36 metrów, a sferyczny ekran powierzchnię 1000 m2. Wyświetlane są tam filmy o tematyce podróżniczej i przyrodniczej. Aktualny repertuar oraz ceny biletów wstępu (wersja j. angielski) KLIKNIJ


3. Niedaleko "kolistego kina" znajduje się L'Argonaute, czyli udostępniony dla zwiedzających prawdziwy okręt podwodny z lat 50 - tych XX wieku.

Na terenie są jeszcze sale wystawiennicze, w których odbywają się wystawy czasowe, muzeum muzyki z kolekcją 4500 instrumentów, sala koncertowa, a latem do dyspozycji dzieci wspaniałe place zabaw.

 Plan obiektu (KLIKNIJ)

cords

Współrzędne:
Szerokość : 48.8958
Długość : 2.3879

Zapraszamy do uzupełnienia opisu