Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PragaCZ

Praga ( Praha ) - Most Karola

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 27-10-2009 18:58:28
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 23:27:32
pdf

Most Karola ( Karluv Most ) łączący Malą Stranę i Stare Miasto, to jeden z najlepiej zachowanych, ale również jeden z najpiękniejszych mostów w Europie. Od XIV wieku jest jest częścią Pragi, a obecnie obowiązkowym punktem na trasie wszystkich turystów odwiedzających to miasto. Ten imponujący przykład średniowiecznej inżynierii, o długości ok.500 m, oparty na 16 łukowych przęsłach, łączy oba brzegi rzeki trochę na ukos. Budowę mostu rozpoczęto w 1357 roku, w miejsce starszej konstrukcji zniszczonej w czasie powodzi. Wtedy to Karol IV zlecił wykonanie robót swojemu nadwornemu architektowi Peterowi Parlerowi, ale budowa ukończona została dopiero w następnym stuleciu. Przez ponad cztery wieki most nazywany był po prostu Praskim, bądź Kamiennym. Dopiero w 1870 r został oficjalnie ochrzczony imieniem zleceniodawcy.  W 1950 r został ostatecznie zamknięty dla ruchu kołowego, stając się miejscem spacerowym.

Wejście na most od Malej Strany stanowią dwie nierównej wielkości wieże, połączone blankowanym łukiem. Mniejsza, przysadzista wieża jest pozostałością pierwotnego mostu Judyty, wybudowanego przez Władysława I w XII wieku i nazwanego imieniem jego żony. Najpiękniejsza jest jednak wieża od strony Starego Miasta, której fasadę zdobią dekoracje z pracowni Petera Parlera. Po egzekucji dwunastu protestantów na Rynku Staromiejskim w 1621 r ich głowy wystawiono tu na dziesięć lat, a w 1648 r, prascy studenci i żydzi stoczyli na moście bitwę przeciwko Szwedom, która kończyła wojnę trzydziestoletnią. Wtedy to uległa zniszczeniu fasada zachodnia wieży.

Niezwykłym elementem tego miejsca ( często zasłoniętym przez handlarzy, muzyków i turystów ) jest seria barokowych grup rzeźbiarskich, stojących wzdłuż balustrady. Niektóre są XIX wiecznymi kopiami posągów zniszczonych przez powodzie, a oryginały można oglądać w Lapidarium Muzeum Narodowego. Jedną z pierwszych rzeźb, która stanęła na moście był posąg św. Jana Nepomucena z 1683 r. Stało się to za sprawą Jezuitów dążących do jego kanonizacji. Figura ta stała się inspiracją setek kopii zdobiących mosty i przeprawy w całej Europie. ( Jest to święty chroniący przed wodą )  Na moście zaznaczono również domniemane miejsce, z którego przyszły święty został wrzucony na rozkaz króla czeskiego Wacława IV do Wełtawy.

Krucyfiks z brązu stojący na moście jest na nim od samego początku, ale złocony napis "Święty, Święty, Święty Panie" został wykonany w 1696 r, za pieniądze pewnego Żyda, skazanego przez sąd za obrazę krzyża.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.0864
Długość : 14.4119

Zapraszamy do uzupełnienia opisu