Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
ParyżFR

Paryż - Centre Georges Pompidou

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 16-10-2009 19:19:12
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-03-2016 16:52:12
pdf

FotoCentrum Pompidu - to muzeum sztuki współczesnej oraz znakomicie wyposażona biblioteka poświęcona sztuce   i wzornictwu przemysłowemu. Stojąc przed budynkiem muzeum, mamy wrażenie że oglądamy go "od podszewki". Wszystkie instalacje oraz szkielet konstrukcji umieszczone zostały na zewnątrz. Pozwoliło to architektom Richardowi Rogersowi, Renzo Piano i Gianfranco Franchiniemu na realizacje zupełnie nowej przestrzeni ekspozycyjnej. Różnokolorowe rury rzucają się w oczy na tylnej elewacji Centrum, od Rue du Renard, a właśnie te kolory służą do oznaczenia przewodów o różnym przeznaczeniu. Kanały powietrzne są niebieskie, instalacje wodne-zielone, a przewody elektryczne -żółte.Ciągi komunikacyjne (np. ruchome schody) są czerwone. Białe kominy to szyby podziemnych korytarzy, a konstrukcyjne belki są pokryte stalą nierdzewną.

Centrum Pompidou poddano gruntownej renowacji w roku 2000, ale nie jest już ono miejscem, które budziło wiele dyskusji, a i turyści rzadziej tu zachodzą. Jednak dla miłośników sztuki współczesnej pozostaje ważnym punktem w czasie wędrówek po Paryżu. Na parterze znajduje się niezła księgarnia tematyczna.

W zbiorach znajduje się ponad 50000 dzieł wykonanych przez 42000 artystów.


INFORMACJE PRAKTYCZNE

Aktualne  informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów (j.angielski)

Do wejścia upoważnia również Paris Museum Pass, w opcjach 2, 4, lub 6 dni. Zawiera ona ważniejsze muzea i uprawnia do dowolnej ilości wejść w okresie ważności. Ułatwia również życie przy zakupie biletów.

Aktualne ceny Paris Museum Pass i lista muzeów /KLIKNIJ/

cords

Współrzędne:
Szerokość : 48.8606
Długość : 2.3521

Zapraszamy do uzupełnienia opisu