Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
LondynGB

Westminster Abbey

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 02-10-2009 22:16:30
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 15-06-2010 22:42:31
pdf

Westminster AbbeyStojąc przed Opactwem Westminster warto przez chwilę puścić wody fantazji i wyobrazić sobie tę najwyższą gotycką katedrę na wyspach, w średniowiecznym Londynie, kiedy to zabudowa wokół była niska i dosyc licha, a ta budowla wznosiła się ponad całą okolicę. Dzisiaj mimo otoczenia zabudową miejską, nadal zadziwia swoją skalą, ale jeszcze większe wrażenie robi jej wnętrze.........

Obecnie istniejący kościół nie jest pierwotnym kościołem opackim. Niestety nie zachowały się żadne świadectwa dotyczące budowy pierwszego kościoła św.Piotra. Nie ma również śladów obiektu rozpoczętego przez Edwarda Wyznawcę w 1050 r, jak i bydowli normańskej burzonej stopniowo, by zrobić miejsce dla kościoła Henryka III. Dzisiejsza świątynia jest głównie rezultatem planów budowlanych właśnie tego władcy. To on zbudował gotyckie prezbiterium, transept, skrzyżowanie naw i pięć pierwszych przęseł. Henryk utrzymywał kontakty z dworem francuskim, a wiele fragmentów architektury ma wyraźną francuską inspirację. Prezbiterium było pierwotnie przyłączone do normańskiej nawy, która została zburzona przez Ryszarda II dopiero w 1375 roku ( budowla normańska powstała w latach 1110-50) i w jej miejsce wzniesiono nową, której wykańczanie trwało do końca XIV wieku. Wieże zachodnie dobudowano w XVIII wieku. W latach 1503-12, Henryk VII dobudował swoją kaplicę, którą podziwiamy do dzisiaj ( część wsch. od strony budynku Parlamentu).

 Kiedy już pozachwycamy się wspaniałością budowli na zewnątrz, warto zajrzeć do środka. Robi naprawdę niezapomniane wrażenie. Jest to miejsce gdzie oprócz najważniejszych wydarzeń związanych w monarchią, stoją grobowce i groby właściwie wszystkich najważniejszych i najsłynniejszych ludzi Anglii od kilku stuleci. Pomniki w opactwie są tak liczne, że  należy zwiedzać obiekt z przewodnikiem, albo wcześniej sporządzić listę tego co nas najbardziej interesuje. Spacer po świątyni przypomina wędrówkę po przeładowanym muzeum rzeźby od średniowiecza do czasów wiktoriańskich. W trakcie zwiedzania warto zatrzymać sie chwilę przed ołtarzem głównym, to tutaj dokonuje się ceremonii koronacji. Tutaj też możemy obejrzeć tron koronacyjny, używany od 1297 roku. Ostatnia ceremonia koronacji miała miejsce w 1953r (Elżbieta II).

Po zwiedzeniu kościoła warto odwiedzić muzeum. Są tam przechowywane pamiątki związane z historią opactwa i stare woskowe postacie zmarłych monarchów, które są absolutnie unikalne. Trwające długo królewskie ceremonie pogrzebowe uniemożliwiały wystawianie na widok publiczny ciała zmarłego przez cały czas. Wykonywano więc figury woskowe na podstawie oryginału, a oryginał zamykano w szczelnym sarkofagu. Sarkofagi zamknieto w grobowcach, a figury w większości zostały. Najstarsze pochodzą z ceremonii pogrzebowych Karola II ( 1685r ).

Strona internetowa Opactwa jest również w polskiej wersji językowej:

http://www.westminster-abbey.org/visit-us/language/polish/welcome-to-westminster-abbey

Godziny otwarcia:

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek - 9.30-16.30

Wtorek - 9.30-19.00

Sobota - 9.30-14.30 

w niedzielę tylko nabożeństwa, zamknięta dla zwiedzania

Bilety:

Dorośli - £15.00

Dzieci w wieku szkolnym (11-18 lat) - £6

Dzieci poniżej 11 lat  wstęp wolny

Rodzina (2 +1) - £30.00, (2+2) - £36.00, (2+3) - +£6 za każde dodatkowe dziecko 

 

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 51.4995
Długość : -0.1278

Zapraszamy do uzupełnienia opisu