Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WenecjaIT

WENECJA - TRANSPORT, PARKINGI...

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 21-10-2009 16:31:55
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 05-04-2016 22:29:51
pdf

INFORMACJE PRAKTYCZNE - TRANSPORT, PARKINGI........

Dojazd samochodem.

Jeżeli planujemy odwiedzenie Wenecji samochodem, a co za tym idzie zostawienie go na jakimś parkingu, to mamy kilka możliwości. Możemy zostawić samochód na stałym lądzie i komunikacją autobusową lub koleją dostać się do "starej" Wenecji. Koszt zostawienia samochodu wyniesie wtedy ok. 7 - 10 EUR  ( można znaleźć tańsze miejsca, na prywatnych parkingach, ale często są one dosyć odległe, a turyści .... mają mało czasu , aby zobaczyć jak najwięcej). Jeżeli jednak policzymy wartość wszystkich biletów (np. przy czterech osobach), to nieco mniejsza opłata za parking nie będzie miała znaczenia. Dlatego osobiście proponuję jeden z dwu parkingów w starej części. Znajdują się tam dwa wielokondygnacyjne obiekty, jeden ( droższy) przy Piazzale Roma i drugi na Isola del Tronchetto. Patrząc na mapę wydaje się wszystkim, że pierwszy obiekt jest lepiej położony i z reguły wszyscy tam jadą. Nic bardziej złudnego. Bezpośrednio przy wyjściu z parkingu na Isola del Tronchetto jest przystanek kilku linii Vaporetto, które pływają po całej lagunie. Dostaniemy się z tego miejsca zarówno na plac św.Marka, jak i na Murano czy Burano. Na dodatek odległość do Piazzale Roma to tylko jeden przystanek Vaporetta.

Uwaga|: Zostawianie samochodu w miejscach przypadkowych, gdzieś na poboczach, często wśród innych podobnie zaparkowanych, we Włoszech może skończyć się mandatem.

Parking przy Piazzale Roma ( droższy) kosztuje 26 EUR do 12 godzin i 30 EUR za całą dobę i jest to stała opłata, nawet jeżeli stoimy krócej ( przy rezerwacji oline i płatności prepaid 24godziny kosztują 28 EUR ). Ponadto w tym parkingu jest obowiązek zostawiania otwartego samochodu z kluczykami w stacyjce. Nikt co prawda nie przestrzega tego nakazu, ale wszędzie wiszą takie "hasła", a obsługa przekazuje każdemu taką informację przy wjeździe.  Wysokość parkingu , do 2,1 m. Parking na Isola del Tronchetto (Piazzale Tronchetto) ma rozliczenie godzinowe i zawsze wychodzi taniej . Pierwsze dwie godziny są po 3 EUR, 3, 4 godzina po 5 EUR, od 5 godziny postoju do 24 godzin 21 EUR.  Trochę drożej kosztują busy i campery, ale też można nimi parkować. Parking Tronchetto stosuje różne "ceny specjalne" za 3-7 dni oraz np. 30% zniżki dla posiadaczy "venicecard". W przypadku tego parkingu wyjście jest po przeciwnej stronie niż wjazd samochodowy. Znajdują się tam kasy parkingowe i Vaporetta. Niestety kasy Vaporetta miały gorszą informację o różnych kombinacjach biletowych, niż w parkingu przy Piazzale Roma, ale może się to już zmieniło. Po wyjściu przechodzimy przez "bazar"pamiątek lub możemy ominąć go bokiem i kilka kroków dalej mamy Vaporetto. Natomiast Piazza Roma jest już częścią "starego miasta" i część turystów, którzy chcą zwiedzić Wenecję na piechotę może rozpocząć z tego miejsca dalszy spacer.

Oba parkingi posiadają możliwość rezerwacji miejsc przez internet.

Inną opcją może być zostawienie samochodu na znacznie tańszym parkingu przy lotnisku Marco Polo.  Jest to również wygodne miejsce dla właścicieli camper - ów. Vaporetto z lotniska do Wenecji płynie ok. 25 minut.

Dla osób, które wypoczywają w kurortach wschodniej strony laguny weneckiej, wygodniejszym miejscem do pozostawienia samochodu i przedostania się do Wenecji będzie przystań vaporetto w Punta Sabbioni. Bezpośrednio przy przystani znajduje się również ogromny parking zarówno dla samochodów osobowych oraz autokarów. Vaporetto do Wenecji ( przystanek San. Zaccaria) płynie ok. 35 min. Są również połączenia z innymi wyspami, np. pobliskim Lido.

Spory parking na 1500 samochodów to Terminal Fusina przy Campingu Fusina. Transport do Wenecji z Terminalu to ok. 25 min.

Aktualne ceny:

Parking Tronchetto /KLIKNIJ/

Parking Piazza Roma /KLIKNIJ/

Parking przy lotnisku Marco Polo /KLIKNIJ/

Parking TERMINAL FUSINA /KLIKNIJ/

Informacje ogólne o parkowaniu w Wenecji (oraz trochę innych informacji) na stronie miejskiej /KLIKNIJ/

VENICEcard

Dojazd na parkingi (Piazza Roma i Tronchetto)

Po przejechaniu  z lądu mostem Ponte del Tronchetto jedziemy cały czas prosto na Piazzale Roma, lub skręcamy w prawo w Piazzale Tronchetto na Isola del Tronchetto. Do wjazdu na  parking Piazzale Roma ustawia się często kolejka i nie należy lekceważyć samochodów stojących po prawej stroni, ponieważ jeżeli przejedziemy wjazd to musimy zawrócić na małym rondzie, wyjechać mostem z Wenecji i wjechać jeszcze raz. Nie ma wcześniej zawrotki, a policji jest dużo. Parking ten jednak zapełnia się dosyć szybko i wtedy policja kieruje wszystkich na Issola del Tronchetto.

Vaporetto......

Jest to najbardziej popularny środek lokomocji po lagunie weneckiej. Należy mieć świadomość, że Wenecja wraz z ważniejszymi wyspami zajmuje bardzo duży obszar i przemieszczanie się pomiędzy nimi zajmuje sporo czasu. Przejście odcinka Piazzale Roma ,plac św. Marka na piechotę, klucząc uliczkami , może zająć nam ponad godzinę, dlatego lepiej czasem skorzystać z zorganizowanego środka transportu i zobaczyć więcej. Pomiędzy wyspami odległości są również spore. Na Murano z Wenecji płynie się ponad pół godziny, a na Burano np. z Murano to prawie 40 min. Po drodze mijamy jeszcze również ciekawą wyspę cmentarz Isola di San Michele.  Należy pamiętać o odległościach, planując pobyt w tym mieście i zakres miejsc do odwiedzenia.

Podstawowy bilet jednorazowy na Vaporetto kosztuje 7,50 EUR ( nie ma zniżek, tylko dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie ). Są jednak również różne kombinacje czasowe obejmujące wszystkie linie Vaporetta wraz z komunikacją kołową ACTV  ( 24godziny-20 EUR, , 48godzin-30 EUR, 96godziny-40 EUR, bilet 7 dniowy-60 EUR). Wg. mnie najbardziej opłacalny dla osób które chcą spędzić intensywnie jeden dzień, jest bilet  za 20 EUR. Jest to ciekawa opcja dla tych, którzy chcą zwiedzić inne wyspy (Murano, Burano....), lub dodatkowo korzystają z transportu miejskiego. Niestety rzadko istnieje informacja w kasach biletowych o różnych kombinacjach czasowych i dlatego należy się pytać. Wielu turystów kupuje bilety jednorazowe i mocno przepłaca. Na szczęście w Wenecji dosyć powszechna jest znajomość języka angielskiego.

W kilku miejscach ( 8 punktów) istnieje transport łodzią na drugą stronę kanału ( w Wenecji jest tylko kilka mostów) Traghetto.

Gondole

Zanim wsiądziemy do gondoli, należy najpierw ustalić cenę, czas przejażdżki i trasę. Niestety musimy się liczyć z faktem, że i tak Gondolier będzie usiłował zmienić któryś z tych elementów. Zwyczajowo 1 godzina to 100 EUR, a pół godziny 50 EUR. Jeżeli już zdecydujemy się na wydatek, to proponujemy wybrać trasę bocznymi kanałami, a nie Canal Grande, po którym można przepłynąć Vaporettem.

...........

Aktualne informacje o trasach i cenach Vaporetto można znaleźć na stronie komunikacji ACTV  http://www.actv.it/english/

W przypadku transportu z lotniska Marco Polo można skorzystać z prywatnego przewoźnika  Alilaguna, który pływa w różne części Wenecji http://www.alilaguna.it/en/lines/lines-map

cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.4429
Długość : 12.307

Zapraszamy do uzupełnienia opisu