Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WenecjaIT

Murano

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 06-02-2010 22:16:30
Autor modyfikacji : art
Data modyfikacji informacji : 25-01-2013 21:06:03
pdf

FotoFotoWyspa Murano znana jest głównie jako ośrodek przemysłu szklarskiego Wenecji. Pełno tutaj galerii i sklepików oferujących różnej jakości wyroby ze szkła. Należy jednak pamiętać, że i tutaj dotarła wszechobecna chińska produkcja, a który wyrób jest oryginalny, to chyba wie tylko sprzedawca i nie zawsze poinformuje kupującego. Warto jednak odwiedzić również luksusowe i drogie galerie, aby móc obejrzeć wyroby najwyższej klasy (niestety również cenowej).

Zakłady produkcji szkła przeniesiono na Murano w 1291 r. ze względów bezpieczeństwa, gdyż zdarzały się pożary. Rzemieślnicy weneccy byli już wtedy mistrzami w produkcji luster, na których produkcję mieli monopol w całej Europie, a w okresie podboju "nowego świata", to właśnie tutaj produkowano szklane paciorki, którymi "zdobywcy" obdarowywali "dzikich".

Szklarzom przysługiwały też niedostępne innym rzemieślnikom przywileje, takie jak prawo do noszenia miecza. Od 1376 r. dzieci z małżeństw zawieranych przez szlachciców weneckich z córkami szklarzy były wpisywane do Libro d’Oro, czyli weneckiej Złotej Księgi, która była ( i jest ) spisem osób szlachetnie urodzonych.

Zwiedzając wyspę warto zajść do jednej z działających tutaj do dnia dzisiejszego hut . Można tu oglądać liczne piece szklarskie, których właściciele liczą, że turysta który do nich zawitał zostawi kilka euro, ale jeżeli pobyt skończy sie tylko miłą pogawędką, również nie będzie problemu.

W momencie zdobycia przez Napoleona Republiki Weneckiej w 1797 r. na Murano wznosiło się 17 kościołów, z których do dziś pozostały tylko dwa. Jednym z nich jest gotycki kościół Dominikanów San Pietro Martire, którego budowę rozpoczęto w 1363 r., a po pożarze w 1474 r znacznie go przebudowano.

W pobliżu, na Fondamenta Cavour, w Palazzo Giustinian mieści się Muzeo Vetrario, czyli Muzeum Szkła.

Najważniejszym zabytkiem na Murano jest założony w VII w. i przebudowany w XII w. wenecko - bizantyjski kościół Santi Maria e Donato (codz. 8.00 - 12.00 i 16.00 - 19.00).
cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.455
Długość : 12.3561

Zapraszamy do uzupełnienia opisu