Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PizaIT

Krzywa Wieża w Pizie ( Torre Pendente)

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 31-10-2009 20:34:29
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 23:05:08
pdf

FotoTorre Pendente czyli Krzywa Wieża w Pizie, od początku swojego istnienia miała kłopoty z utrzymaniem pionowej postawy. Jej budowę rozpoczęto w 1173 r na zbyt słabym, piaszczystym podłożu, który był dawnym morskim terenem zalewowym. Wieża zaczęła się przechylać już w roku 1178, po postawieniu trzeciej z ośmiu planowanych kondygnacji. W 1272 r podjęto próbę usunięcia przechyłu, wynoszącego wtedy już ok. metra, zmniejszając w miarę budowania grubość muru. W 1370 r dodano piętro zawierające komorę dzwonu, przesuwając je z osi, wierząc że to pomoże. Od tamtego czasu różni naukowcy wymyślali sposoby na jej uratowanie, a rzesze turystów przyjeżdżało , żeby ją obejrzeć zanim runie.

Problem wieży był przedmiotem rozważań licznych komisji rządowych i międzynarodowych. Ostatecznie wybrano rozwiązanie, którego autorem jest mieszkający we Włoszech Polak prof.Michał Jamiołkowski. W wyniku realizacji jego pomysłu wieża wyprostowała się o 45 cm, czyli osiągnęła stan z 1868r. 14 grudnia 2001r obiekt otwarto ponownie dla turystów. Wieża jest nadal krzywa, a i tak nikt nie zauważył że jest mniej krzywa.

Aby się na nią dostać trzeba zapisać się na określona godzinę. Miejsca kończą się dosyć szybko i dlatego trzeba być rano, lub odczekać parę godzin.

PS. Chyba najciekawszym pomysł w czasie rozważań naukowców na temat jak wieżę uratować, mieli Japończycy, zaproponowali żeby wieżę rozebrać na kawałki i odbudować ją ponownie, ale już prosto.

Zobacz również pkt. Piza - Campo dei Miracoli (KLIKNIJ)

cords

Współrzędne:
Szerokość : 43.723
Długość : 10.3966

Zapraszamy do uzupełnienia opisu