Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Rzym - Kapitol

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 22-03-2010 12:47:05
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 22:43:55
pdf

KapitolKapitol, to centralny punkt dawnego Rzymu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa caput, czyli głowa. Znajdowały się tutaj świątynie Jowisza oraz jego żony, bogini i opiekunki  kobiet Junony Monety. Jej świątynia stała w miejscu dzisiejszego kościoła Ara Coeli (Niebiańskiego Ołtarza). Kapitol był najważniejszym centrum religijnym i stał się miejscem wielu znaczących wydarzeń społecznych oraz politycznych. To na Kapitol maszerowały via Sacra legiony rzymskie po zwycięskich bitwach, by złożyć ofiarę dziękczynną Jowiszowi. To z tego miejsca bogowie w sposób symboliczny spoglądały na miasto.

Po upadku Rzymu i zburzeniu świątyń Kapitol stał się pastwiskiem, by już w 1143 r powrócić do łask za sprawą decyzji włodarzy nowej Republiki Rzymskiej, którzy to polecili wznieść w tym miejscu budynek dla obrad Senatu - Palazzo dei Conservatori ( pałac Konserwatorów).

Natomiast w 1471 r Sykstus IV umieścił w Pałacu Konserwatorów część zbiorów laterańskich, dając początek Muzeum Kapitolińskiemu.

KapitolIdąc od strony Piazza Venezia, dostajemy sie na Kapitol schodami, których twórca był Michał Anioł. Natomiast na środku placu stoi pomnik konny Marka Aureliusza ( kopia, oryginał jest obok  w Muzeum Kapitolińskim ). Ta wspaniała rzeźba znajdowała się na Lateranie, a nie została zniszczona tylko dlatego, że dopatrywano się w niej wizerunku cesarza Konstantyna, który zezwolił na wyznawanie wiary chrześcijańskiej. Na posągu tym wzorował się Bertel Thorvaldsen, projektując konny pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, obecnie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Na Kapitolu znajdują się również Muzea Kapitolińskie.

Więcej informacji  w punkcie:

http://www.infointravel.com/info/i/pl/22858/Rzym__Muzea_Kapitolinskie__Palazzo_Nuov.html

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8933
Długość : 12.4831

Zapraszamy do uzupełnienia opisu