Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
ZadarHR

Silba

 
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 09-04-2011 16:50:16
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 09-04-2011 16:50:29
pdf

Silba

Malownicza, wąska i nizinna wyspa znajduje się na północno-zachodnim przylądku Archipelagu Zadarskiego, pokrywają ją  lasy iglaste. Kanały Olib i Silba dzielą go od sąsiednich wysp. Wyspa sławna swym niezwykle umiarkowanym klimatem, zdrowym nadmorskim powietrzem i kryształową czystą wodą. Wybrzeże otaczają liczne w większości piaszczyste płytkie małe zatoki. Wyspa jest zasiedlona od czasów rzymskich. W roku 1091 stała się własnością Klasztoru Zadarskiego, w 15. stuleciu przeszłał pod panowanie Wenecji, a w roku 1852 od ostatniego właściciela odkupili ją miejscowi obywatele .

Silba to jedyna osada, która rozwinęła się w najwęższej części wyspy w 16. stuleciu. Ma żwirowe i piaszczyste plaże. W pobliżu osady rozciągają się lasy z stadami dzikich owiec. W 17. i 18. stuleciu Silba była miastem marynarzy i właścicieli żaglowców. W 2. połowie 19. stulecia upadł transport żaglowcowy a tym i ważność miasta. W osadzie stoi kilka ciekawych budynków,  kościół Św. Marka z roku 1637, kościół Naszej Panny z Carmelu z roku 1660 i wieża wartowniczą Toreta z roku 1872.

SilbaZ wieżą wiąże sie miejscowa legenda o pięknej pannie która przez długie lata wyglądała z niej powrotu swojego kapitana. Żeglarz w końcu powrócił, popatrzał na wieżę odwrócił się i pomaszerował w przeciwnym kierunku, a wierna narzeczona rzuciła się z wieży....

cords

Współrzędne:
Szerokość : 44.3667
Długość : 14.7

Zapraszamy do uzupełnienia opisu