Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WenecjaIT

Wenecja - Pałac Dożów (Palazzo Ducale)

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 01-07-2010 21:40:48
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 03-05-2014 11:22:20
pdf

Wenecja - Pałac Dożów (Palazzo Ducale)Pałac Dożów - Palazzo Ducale, to symbol dawnej Republiki Weneckiej, a dzisiaj jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w tym mieście. Ten gotycki pałac o zupełnie innym niż w północnej Europie sposobie kształtowania bryły budynku, wzniesiony został w XIV wieku i był oficjalną siedzibą dożów oraz rządów w czasach Republiki. W wieku XVI zniszczony został przez potężny pożar, ale w dosyć krótkim czasie dokonano staranniej odbudowy.

Wenecja - Pałac Dożów (Palazzo Ducale)Na teren głównego dziedzińca dostajemy się przez bramę Porta della Carta, która wyprowadza nas na słynne Schody Gigantów (Scala dei Giganti), na których odbywały się koronacje Dożów, informowano z nich o ważniejszych wydarzeniach, ale również były świadkiem śmierci ( ścięcia) tych, którzy chcieli zawłaszczyć sobie  pełnię władzy, wbrew woli Republiki.

Skrzydła wokół dziedzińca wypełniają sale wypełnione wspaniałymi dziełami sztuki. Największa z nich Sala del Maggior Consigio (Sala Wielkiej Rady) mieściła niegdyś wszystkich członków Signorii. To dla tej sali Tintoretto namalował największy na świecie obraz "Raj" ( 7 m x 22 m ) oraz nieco mniejszy, ale równie wspaniały "Triumf Wenecji".

Il Ponte dei Sospiri - Most WestchnieńDo Pałacu przylega dawne więzienie ( Prigiono Nuove ), a właściwie to jest z nim połączone Mostem Westchnień. Przechodząc nim do części gdzie znajdują się lochy, możemy spojrzeć przez małe okienka na tłum turystów, którzy wykonują obowiązkowe zdjęcie z Wenecji, czyli kanał Rio Canonica, po lewej pałac Dożów, a po prawej dawne więzienie..

W samym Pałacu, na ostatniej kondygnacji, bezpośrednio pod ołowianym dachem mieściły się również cele więzienne, nazwane od pokrycia dachowego Pimbi.  Miejsce to związane jest również z postacią Giacomo Casanova. Ten słynny osiemnastowieczny pisarz, awanturnik i barwna postać ówczesnych "wyższych sfer", został 26 lipca 1755 r aresztowany i osadzonym tutaj z pięcioletnim wyrokiem za uprawianie kabały. Przebywał w tym miejscu przez trzynaście miesięcy, kiedy to po przeniesieniu do większej i wygodniejszej celi w obrębie Pałacu, uciekł. Do Wenecji udało mu się powrócić na krótko dopiero w 1774 r.

Il Ponte dei Sospiri - Most WestchnieńW więzieniu Piombi przebywał również Giordano Bruno.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.4339
Długość : 12.34

Zapraszamy do uzupełnienia opisu