Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WilnoLT

Wilno - Ostra Brama

 
Autor informacji : Grzegorz Kossakowski
Data utworzenia informacji : 11-10-2009 19:59:56
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 23:34:18
pdf

OSTRA BRAMA

Jeden z symboli Wilna, rozpoznawalny dla większości katolików w Polsce i na Litwie. Miejsce wielu pielgrzymek od wielu pokoleń.

Brama, postawiona na drodze do Miednik (Miednikai), Oszmiany i Mińska, nosiła na początku nazwę Bramy Miednickiej i była jedną z pięciu bram wzniesionych wraz z murami miejskimi w latach 1503 - 1522. W źródłach historycznych jest notowana od 1514 r. Nazwa "ostra", pochodzi zapewne od jej położenia na południowym krańcu miasta, zwanym Ostrym. W miarę jak narastał kult NMP, bramę (wraz wizerunkiem NMP) zaczęto kojarzyć ze wschodem słońca. Sam obiekt wybudowany został na planie kwadratu, grubość jej gotyckiego muru, sięga 2 - 2.6 m. Arkadę wjazdową pokrywa cylindryczne sklepienie, zachowały się również ślady po ciężkiej bramie z kutego żelaza. Górę zwieńcza renesansowa attyka z motywami architektonicznymi i reliefami dwóch gryfów, trzymających herb Litwy Pogoń. Obok po stronie wschodniej zachował się spory kawałek oryginalnych murów miejskich.

Obraz Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia znany jest wśród katolików na całym świecie. Jego powstanie datuje się na początek XVII wieku. Nosi on cechy malarstwa renesansowego. Madonna przedstawiona jest bez dzieciątka, z głową przechyloną na prawo i skrzyżowanymi na piersiach dłońmi. Obraz namalowany został techniką temperową na dębowej desce, a w okresie późniejszym przemalowano go farbami olejnymi. Od połowy wieku XVII uchodzi za cudowny. W 1675 roku Akademia Wileńska obrała Matkę Boską Ostrobramską swoją patronką. W 1688 r obraz przekazano karmelitom, mającym swój klasztor przy sąsiednim kościele św.Teresy. Wznieśli oni nad bramą, najpierw drewnianą , a z czasem murowana kaplicę do której przenieśli obraz. W początkach wieku XVIII powstała wspaniała szata dla obrazu, wykonana z pozłacanego srebra, a u dołu obrazu umieszczono duży srebrny półksiężyc. W wieku XX obraz dwukrotnie koronowano koronami papieskimi.

 


INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 54.6744
Długość : 25.2894

Zapraszamy do uzupełnienia opisu