Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PragaCZ

Praga ( Praha ) - zegar astronomiczny

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 30-10-2009 19:49:37
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 23:27:32
pdf

FotoPraski zegar astronomiczny - Orloj

Trudno wyobrazić sobie turystę, który odwiedzając Pragę nie zatrzyma się chociaż na chwilę przed tym wspaniałym dziełem średniowiecznego rzemiosła. Umieszczony na jednej ze ścian Staromiejskiego Ratusza zegar jest najstarszą tego typu konstrukcją w Europie. Jego twórcą był zegarmistrz Mikuláš z Kadania wraz z Janem Sindelem, matematykiem i astronomem, a następnie dzieło dokończył i udoskonalił Jan Růže ( znany jako mistrz Hanus) ze swym pomocnikiem Jakubem Čechem. Jako datę jego powstania przyjmuje się rok 1410, prawie sto lat po tym jak Praga otrzymała od króla Jana Luksemburskiego swój własny ratusz. ( Dla porównania w tym czasie odbyła się bitwa pod Grunwaldem) W drugiej połowie XVI wieku Orlojem zajmował się Jan Taborsky, a w 1865 r malarz Josef Manes wykonał niższą tarczę z miesiącami. Zegar był wielokrotnie odnawiany, z czego powazniejszy remont miał miejsce po uszkodzeniu przez wojska niemieckie w 1945rr , kiedy to wymieniono figurki apostołów. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2005 r.

Zegar składa się z trzech części. Mechanizmu poruszającego figurami, kilkupłaszczyznowej tarczy i kalendarium.

Najbardziej widowiskową częścią sa ruchome figurki. To chyba właśnie dla nich co godzinę na placu zbierają się tłumy turystów, by podziwiać ich pochód. Z górnych okien kłaniają się Apostołowie, podczas gdy niżej mamy zmory średniowiecznej wyobraźni. Śmierć trzymając w jednej ręce klepsydrę, drugą bije w dzwon, informując że na każdego przyjdzie czas. Żyd pobrzękuje miedziakami ( Figura Żyda pozbawiona została w 1945 r brody ) Turek w turbanie kręci głową, a Próżność podziwia swoje odbicie w lustrze. Pod ruchomymi figurami przesuwają sie wskazówki zegara., odmierzając czas. Na koniec złoty kogut machaniem skrzydłami obwieszcza, że wybiła pełna godzina i kończy całe widowisko.

Górna tarcza zegara to dwa nałożone na siebie koła. Mniejsze określa położenie Słońca i Księżyca względem znaków zodiaku. W centrum całości znajduje się Ziemia. ( Zgodnie z średniowiecznym widzeniem wszechświata)

FotoTrzecia( dolna) część zegara z 1865 r, to Kalendarium. Wnętrze koła zajmuje herb Pragi, wokół którego widnieją symbole miesięcy. Dwanaście scenek na zewnętrznym okręgu, obrazuje jakie prace gospodarskie wykonuje się w poszczególnych porach roku. Po lewej stronie Kalendarium czuwa Anioł z tarczą i mieczem za nim postać filozofa, po drugiej stoją kronikarz i astronom.

Pierwotne znaczenie słowa orloj wywodzi się z łacińskiego horologium. Jest to zegar wieżowy, pokazujący oprócz czasu, położenie ciał niebieskich. Jednak współczesna sława zegara praskiego, spowodowała, że taką nazwą określa się zegary( z mechanicznymi figurami), które zostały umieszczone na budowlach publicznych.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.087
Długość : 14.4209

Zapraszamy do uzupełnienia opisu