Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Bazylika Matki Bożej Anielskiej / wł. Bazylika Santa Maria degli Angel

 
Autor informacji : lou
Data utworzenia informacji : 01-07-2013 20:32:50
pdf

Opis ze strony: www.rzym.it

Bazylika Santa Maria degli Angeli

Przechadzając się Via Nazionale, utworzoną z okazji zjednoczenia Włoch, na pewno natrafimy na Piazza della Repubblica. Na środku zobaczymy fontannę Delle Naiadi, która przedstawia nimfy wodne. Jest ona uznawana za najpiękniejszą fontannę z Rzymie. Plac i fontanna leżą dokładnie na esedrze największego kompleksu rekreacyjnego starożytnego Rzymu – Term Dioklecjana. W latach 298-306 n.e. powstał tu gigantyczny obiekt użyteczności publicznej, który mógł pomieścić jednocześnie około 3 tys. osób korzystających tam z łaźni, basenów kąpielowych, bibliotek, ogrodów oraz innych atrakcji. Według legendy termy budowali zniewoleni chrześcijanie, którzy publicznie wyznawali swą wiarę podczas ostatniego prześladowania jakie dotknęło wyznawców Chrystusa w państwie rzymskim. 
Po upadku Imperium Romanum łaźnie zostały opuszczone i traktowane były jako składy materiałów budowlanych. Dopiero w XVI wieku papież Pius IV postanowił coś zmienić. Korpus główny antycznej budowli został wtedy zaadoptowany na potrzeby kultu katolickiego – powstała z niego bazylika Santa Maria degli Angeli. Dzieła dokonał Michał Anioł, w 1563 roku, tuż przed własną śmiercią. Przeróbka nie była łatwa – opustoszałe i bardzo zniszczone termy przypominały bardziej dzieło stworzone przez naturę, a nie przez człowieka. Niezrażony tym Michał Anioł, zafascynowany naturalnym pięknem budowli, oraz przejęty szacunkiem dla antyku, postanowił ograniczyć zmiany do minimum. Między innymi fasada kościoła pozostała niezmieniona, w formie postrzępionej ruiny. 
W XVIII wieku do kościoła wprowadzono kolorowe marmury, obrazy i ornamenty, które zaprzepaściły zamierzony efekt artysty. Pomimo zmian bazylika wywiera ogromne i niezapomniane wrażenie. Po wejściu, od razu warto spojrzeć w górę, by zobaczyćoryginalne rzymskie sklepienie wnętrza, które liczy 1700 lat. Imponuje także przestronna nawa, która została zaadoptowana z głównego pomieszczenia term. Gdy spojrzymy w dół, napotkamy wyrysowany na posadzce zegar słoneczny z początku XVIII stulecia – słynną meridianę papieską. Był to kiedyś najdokładniejszy zegar w Rzymie. 
Nowe zmiany w bazylice nastąpiły w 2006 roku. Osadzono nowe wrota ze złoconego brązu, wykonane przez polskiego artystę Igora Mitoraja. Po obejrzeniu wnętrza kościoła, warto udać się na tyły. Znajduje się tam dawny klasztor Kartuzów, gdzie urządzonoMuseo delle Terme di Diocleziano. Można tam podziwiać antyczne figury, sarkofagi i inskrypcje. Gdy się zmęczymy, możemy udać się do parku i odpocząć przed zwiedzaniem kolejnych atrakcyjnych miejsc w Rzymie.

Łukasz Jędrasik


Otwarta od 07.00 do 18.30 (w niedziele i święta do 19.30).

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.9034
Długość : 12.4974

Zapraszamy do uzupełnienia opisu