Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Catacombe di San Sebastiano ( Katakumby św.Sebastiana )

 
Autor informacji : lou
Data utworzenia informacji : 01-07-2013 12:21:18
pdf

Opis pochodzi ze strony: http://www.rzym.it/

Przy via Appia Antica znajdują się też inne starożytne katakumby, które warto zobaczyć – katakumby św. Sebastiana. To jedne z niewielu tego typu atrakcji turystycznych w Rzymie, udostępnionych dla zwiedzających. Cmentarz ten jest usytuowany na trzech poziomach i łącznie ma długość ok. 12 km. Turystom udostępniono jedynie drugi poziom nekropolii. Bazylika św. Sebastiana, którą wzniesiono nad domniemanym grobem męczennika, to jedna z najstarszych chrześcijańskich świątyń w Rzymie. Niestety, przebudowywana kilka razy, zachowała niewiele ze swego dawnego kształtu. Warto zwrócić uwagę na bogatą kaplicę z relikwiami świętego męczennika oraz pomnik przedstawiający jego popiersie, wykonany przez Giuseppe Giorgettiego, ucznia Berniniego.

Wejście do katakumb znajduje się obok wejścia do bazyliki.

Idąc licznymi korytarzami katakumb można dostrzec różnorodność grobowców i dekoracji. Obok bogato zdobionych i dopracowanych w najmniejszych szczegółach grobów znajdują się proste i skromne wnęki, zamurowane jedynie marmurową płytę bądź kamienną tablicą. Wszystkie natomiast były opatrzone niepowtarzalnym znakiem, który pozwalał na rozpoznanie poszczególnych grobowców. Często były to proste symboliczne przedmioty, jak moneta, lampka oliwna, naszyjnik czy dziecięca zabawka. Na wielu płytach zamykających wnętrze gromu widniały imiona zmarłych, fragmenty modlitw i prośby o wstawiennictwo u Boga.


 

 

Ta terenie katakumb znajduje się ponadto wypożyczalnia rowerów (20 sztuk), czynna od kwietnia do października. To doskonały sposób na zwiedzenie rozległego parku Appia Antica.

Godziny otwarcia

Codziennie (oprócz niedziel), w godz. 9.00 – 12.00 oraz 14.00 – 17.00;

Ceny biletów

Bilet normalny = 8 euro.
Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach językowych z przewodnikiem (również po polsku).

Adres

via Appia Antica, 136, Rzym
Tel. +39/06 78 50 350
Fax: +39/06 78 43 745
e-mail: info@catacombe.org
http://www.catacombe.org/ 

Jak dojechać

autobus 118 (ze stacji kolejowej Ostiense – metro B Piramide): do przystanku Basilica S. Sebastiano;
autobus 218 (z placu św. Jana na Lateranie (Piazza di S. Giovanni in Laterano) – metro A): do przystanku Fosse Ardeatine;
autobus 660 (ze stacji metra A Colli Albani): do przystanku obok grobu św. Cecylii Metelli;
specjalna 
linia objazdowa Archeobus (z Piazza dei Cinquecento, obok dworca Termini): do przystanku Catacombe di San Sebastiano.

 

Samochodem: zjazd nr 23 z obwodnicy (GRA) – Appia-San Giovanni: po ok. 6 km jest wjazd na via Appia Antica; od strony centrum: od Terme di Caracalla do Porta S. Sebastiano i na via Appia Antica.

 

ZA: http://www.rzym.it/

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8555
Długość : 12.5163

Zapraszamy do uzupełnienia opisu