Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
Konstancin-JeziornaPL

Stara Papiernia

 
Autor informacji : Tadeusz Plebanski
Data utworzenia informacji : 19-06-2011 20:27:08
Autor modyfikacji : Tadeusz Plebanski
Data modyfikacji informacji : 19-06-2011 20:37:33
pdf

Stara PapierniaKonstancin - Stara Papiernia

Historia

Znajdujący się w ruinie, po pożarze w 1984 roku, budynek Starej Papierni w Konstancinie Jeziornie po rewaloryzacji został adaptowany jako jeden z obiektów Centrum Handlowo-Usługowego. Budynek ten jest najstarszym obiektem papierni powstałej w okresie, kiedy fabrykę przejął Bank Polski od poprzedniego właściciela Józefa Krzyczewskiego.

Rozpoczęto unowocześnienie papierni, ponieważ produkowany dotychczas papier nie był w stanie konkurować tak pod względem jakości jak i ceny z importowanym. Sprowadzono z Francji wybitnego fachowca – papiernika Gabriela Planche, który w 1836 roku objął stanowisko po poprzednim dyrektorze zakładu Piotrze Łubieńskim. Postanowiono zbudować nowy budynek dla maszyny papierniczej do produkcji papieru ciągłego (zakupionej we Wiedniu w 1832 r. i dotychczas nie uruchomionej). Łączyło się to z potrzebą zmodernizowania układu hydrotechnicznego. Zakupiono należące do rodziny Potulickich tereny wokół stawu górnego spiętrzającego wody rzeki Jeziorki.

Umożliwiło to wystawienie w 1838 r. nowego budynku papierni według projektu Jana Jakuba Gaya. Budynek ten założono na planie litery L i przeprowadzono pod nim i dalej wzdłuż dłuższego skrzydła kanał roboczy napędzający maszyny papiernicze. Przebieg kanału od stawu pod drogą i pod budynkiem został przesklepiony, gdzie umieszczono zastawkę regulującą przepływ wody kierowany na koło wodne zastąpione pózniej dwoma turbinami wodnymi typu Francisa. Kanał przebiegał aż do Zakładu Dolnego, gdzie powtórne spiętrzenie na stawie dolnym pozwalało również napędzać siłą wody urządzenia.

Pierwotny kształt budynku papierni górnej wraz z powstałym w latach 30-tych XIX w. układem hydrotechnicznym zachowały się do dzisiaj, mimo że pózniej nie był już używany napęd wodny dla urządzeń do wyrobu papieru. Budynek produkcyjny papierni Zakładu Górnego (tzw. szmaciarnia ponieważ głównym surowcem do wyrobu papieru były szmaty) jest istotnym elementem zespołu fabrycznego, którego początki sięgają końca XVIII w. Układ przestrzenny papierni z podziałem na dwa zakłady górny i dolny przetrwał z niewielkimi zmianami do 1887 r.

W okresie międzywojennym budynki Zakładu Górnego papierni pełniły funkcję wstępnej obróbki surowców do produkcji papieru a po wojnie już tylko funkcję magazynową. Teren Zakładu Górnego został wydzielony i opuszczony przez Mirkowską Fabrykę Papieru. Budynek produkcyjny papierni w zespole dawnego tzw. Zakładu Górnego w Konstancinie – Jeziornie został wpisany do rejestru zabytków decyzją nr 1040/149 z dnia 9 VIII 1958 r.

W 1984 r. pożar w znacznym stopniu zniszczył najstarszy budynek górnej papierni. Zabytkowy obiekt starej fabryki nie został odbudowany po pożarze. Pozostawał ruiną do pazdziernika 2000 roku, kiedy całą nieruchomość Starej Papierni nabył Jan Wejchert z zamiarem odbudowy i adaptacji na centrum handlowo-usługowo-kulturalne.

Centrum Handlowe STARA PAPIERNIA zostało otwarte 23 listopada 2002 roku.

źródło informacji

cords

Współrzędne:
Szerokość : 52.091
Długość : 21.1217

Zapraszamy do uzupełnienia opisu