Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PragaCZ

Rynek Strego Miasta / Staroměstské náměstí

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 18-06-2011 17:17:56
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 18-06-2011 17:26:04
pdf

Ten sporych rozmiarów plac był w średniowieczu największym na ziemiach czeskich miejscem targowym. Pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z roku 1091. Jego rozwój podobnie jak całego miasta, które uzyskało prawa miejskie w XIII wieku, trwał do roku 1621, kiedy to nastąpiło przeniesienie stolicy państwa do Wiednia.

W roku 1915 na placu odsłonięty został pomnik Jana Husa z okazji 500 rocznicy jego śmierci. Tu również Klement Gottwald wygłosił swoje pierwsze przemówienie, rozpoczynając okres rządów komunistycznych.

Dzisiaj rynek to salon miejski, gdzie życie toczy się praktycznie całą dobę.


- W 1620 r w bitwie pod Białą Górą, niedaleko Pragi, armia habsburska rozgromiła wojska czeskie, a przywódców stracono na rynku miejskim 21 czerwca 1621 r. Jak głosi legenda, co roku w noc poprzedzająca egzekucję, spotykają się tu duchy skazańców, aby przyjąć komunię w kościele Matki Bożej (Matky Boží před Týnem).

- Pomnik Jana Husa wykonany został przez Ladislava Saloun - a. Przedstawia on zbuntowanych i wygnanych husytów, którym przewodzi reformator Jan Hus. Przesłanie pomnika zawarte jest w napisie "Prawda zwycięży", który został zaczerpnięty z testamentu Jana Amosa Komenskiego, założyciela szkól braci czeskich.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.0877
Długość : 14.421

Zapraszamy do uzupełnienia opisu