Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WenecjaIT

Poveglia

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 28-07-2011 18:41:23
pdf

Ta niewielka wyspa położona pomiędzy Wenecją i Lido, podzielona na dwie części niewielkim kanałem, jest ściśle związana z historią całej laguny. To właśnie tutaj schronili się mieszkańcy Padwy i Este, uciekający ze swoich miast w 421 r n.e. po najazdach barbarzyńców, niszczących starożytny Rzym. Intensywność zaludnienia i znaczenie tego miejsca rosło aż do XIV wieku, kiedy to po ataku w roku 1379 na Wenecję przez flotę Genui, mieszkańcy przenieśli się na  Giudeccę, a na wyspie powstała fortyfikacja, zwana "Octagon" , której zarysy są widoczne po dzień dzisiejszy.Miejsce pozostało jednak nie zamieszkałe na wiele lat. W roku 1527 była próba osadzenia tam zakonu Kamedułów, ale zgromadzenie odrzuciło złożoną im ofertę, nie powiodł się również pomysł odtworzenia struktury mieszkaniowej.

W roku 1777 Poveglia znalazła się pod jurysdykcją Magistrato Sanita ( Urząd Zdrowia), stając się na jakiś punktem kontroli ( sanitarnej) dla statków i towarów przypływających do Wenecji. Kiedy w roku 1793 zdarzyło się kilka przypadków zarazy na przypływających statkach, wysepka została przekształcona w zamknięte miejsce przebywania chorych dotkniętych zarazą  ( Lazzaretto) i takę rolę pełniła do 1805 r, kiedy to Napoleon przekształcił starą dzwonnicę zniszczonego kościoła San Vitale w latarnię morską, a Lazzaretto zamknięto ostatecznie w 1814 r

Na początku wieku XX wyspa ponownie zostaje wykorzystywana na miejsce kwarantanny, a w 1922 r istniejące wówczas budynki przekształcono najpierw w szpital psychiatryczny, a następnie w dom starców, który został zamknięty w 1968 r. Od tamtego czasu wyspa jest niedostępna zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Z wyspą Poveglia związanych jest kilka historii, które dzisiaj przybrały często charakter legend. Jest ona również wymieniana w różnych opracowaniach dotyczących zjawisk paranormalnych.

Według starych przekazów już w czasach rzymskich była ona używana do izolowania tysięcy ofiar dżumy, która nazywana była w Europie Czarną Śmiercią. Istnieje pogląd, że w całej historii wyspy, zginęło/zmarło na niej ponad 160 tysięcy ludzi. W ostatnim okresie użytkowania istniejących tam obiektów pensjonariusze skarżyli się na obecność duchów i dziwaczne zdarzenia. Niewiele się jednak tym przejmowano, był to przecież szpital dla psychicznie chorych. Inna historia opowiada o lekarzu, który po wielu eksperymentach na swoich pacjentach, sam oszalał i skoczył z dzwonnicy. Przeżył jednak upadek, ale został "uduszony przez mgłę, która podniosła się z ziemi".

cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.3815
Długość : 12.3314

Zapraszamy do uzupełnienia opisu