Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WenecjaIT

Wenecja - Gondola, gondolier.....

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 21-07-2011 19:36:03
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 28-12-2014 15:53:00
pdf

Wenecja - Canal GrandeGondola już od wielu lat jest jednym z najbardziej, obok masek rozpoznawalnym symbolem Wenecji. Jeżeli mielibyśmy opisać gondolę w sposób encyklopedyczny, to jest to łódź płaskodenna o małym zanurzeniu, długości 10,87 m, szerokości 1,42 m i składa się z 280 części, wykonanych z różnych gatunków drzewa. Wiosło wykonane z klejonego drewna bukowego, waży 4,30 kg i ma długość 4,2 m. Osadzone jest w uchwycie zwanym"forcola" , wykonanym z drzewa orzechowego. Budowa gondoli trwa ponad rok. Kształt łodzi jest  asymetryczny (prawa strona jest lekko rozszerzona), co ułatwia sterowanie i napędzanie za pomocą jednego wiosła. Dla zrównoważenia ciężaru gondoliera, stojącego na rufie, na dziobie umocowano rodzaj stalowego (ciężkiego) grzebienia nazywany "il ferro". Jego kształt przedstawia sześć dzielnic Wenecji -  sześć palców skierowanych do przodu, Giudecca - tyłem do kierunku jazdy, kapelusz -  Doża, łuk powyżej zębów grzebienia - Most Rialto, kształt całości przypominający literę S - Canal Grande. W niektórych są również dodane rzeźbione elementy, reprezentujące wyspy Murano, Burano i Torcello.

Wenecja - Gondola, gondolier.....Pomimo znacznej długości, gondola jest dosyć łatwa w obsłudze, dzięki płaskiej części dna i małemu zanurzeniu, ale gondolier musi posiadać wysoko rozwinięte poczucie równowagi, aby stojąc na rufie, manewrować w wąskich przesmykach kanałów.

Kształt najstarszych gondoli różnił się od dzisiejszego. Do wieku XVI były one krótsze i szersze. Grzebień  składał się z dwóch cienkich prętów, a dzisiejsza "forcola", miała prostszy kształt. Dopiero na przełomie wieków XVII i XVIII pojawiły się łodzie przypominające te dzisiejsze, ale naprawdę to dopiero pod koniec wieku XIX zmienia się konstrukcja całości. Rufa i dziób zaczynają się mocno wznosić nad wodę, kadłub zostaje zwężony, pojawia się asymetria. Całość osiąga długość prawie 11 m i staje się łatwiejsza w sterowaniu.

Obecnie gondole są łodziami otwartymi, ale jeszcze na początku XX wieku były wyposażone w zdejmowane/wymienne kabiny. Kolor czarny, którego historyczne pochodzenie bierze się ze środków uszczelniających niegdyś kadłub, został zatwierdzony dekretem weneckiego senatu w 1609 r i miał na celu ograniczenie nadmiernego zdobnictwa ( w tych czasach  kolorami  żałoby, były fiolet i granat)..


 

Warsztat produkujący detale i wiosła do gondoli.Warsztat produkujący wiosła i "forcole"

cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.4313
Długość : 12.3302

Zapraszamy do uzupełnienia opisu