Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
JumiègesFR

Jumieges - ruiny opactwa

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 16-03-2010 18:38:24
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 07-04-2014 17:59:32
pdf

Jumieges - ruiny opactwaJumièges

Ruiny opactwa w Jumnieges zadziwiają swoim rozmachem wszystkich, którzy je dzisiaj odwiedzają. Należy sobie jednak wyobrazić jakie wrażenie robiła ta budowla w okresie kiedy powstała. Miało to miejsce w roku 654 w okresie panowania dynastii Merowingów ( Chldebert II ). Mimo iż okres ten w historii Francji nazywany jest  nazywany jest "okresem królów gnuśnych" i powszechnie uważany za czas rozkładu władzy królewskiej, zaowocował on powstaniem budowli sakralnych o niespotykanej dotychczas w tej części Europy skali. Jumieges to doskonały przykład architektury romańskiej, w której wytrawny badacz może się doszukać  rozwiązań konstrukcyjnych, budowli rzymskich. Romańska jest jednak forma i zasada kształtowania przestrzeni.

Opactwo było świadkiem wielu wydarzeń w dziejach kraju, ale kres jego świetności położyła Rewolucja Francuska, po której pozostały tylko malownicze i imponujące ruiny.

Warto będąc w Ruen odwiedzić to miejsce, może by zdać sobie sprawę, że w okresie kiedy na ziemie polskie nie posiadały jeszcze znamion państwowości, istniały już trochę dalej tak wspaniałe przejawy cywilizacji..

cords

Współrzędne:
Szerokość : 49.432
Długość : 0.819

Zapraszamy do uzupełnienia opisu