Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
BolzanoIT

Bolzano(Bolzen) - Stare miasto

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 07-03-2010 18:45:26
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 23:19:24
pdf

Bolzano(Bolzen) - Stare miastoBolzano, położone wśród skalistych szczytów Dolomitów, jest przykładem współistnienia dwóch kultur, niemieckiej i włoskiej. Turysta, który pierwszy raz przybywa do tego miasta, a nie zna historii całego regionu, zaczyna się zastanawiać czy jest jeszcze we Włoszech, czy może gdzieś w Austrii, a tak naprawdę przebywa po prostu w Tyrolu. Niemieckie tradycje, kultura i język przetrwały mimo akcji wynarodowienia mieszkańców, jaką prowadził Mussolini po pierwszej wojnie światowej. Zmienione zostały wtedy nazwy geograficzne, zmuszano mieszkańców do przyjmowania włoskobrzmiących nazwisk, a szkoły nie mogły prowadzić zajęć w języku niemieckim. Przybyło również sporo Włochów, którzy zajmowali stanowiska w administracji. Trwało to wszystko do lat 60-tych XX wieku. Dzisiaj mieszkańcy tego rejony żyją obok siebie, a język włoski i niemiecki jest traktowany wymiennie, a cały rejon od 1969 r posiada autonomię. 

Stara część Bolzano zabudowana jest bogatymi domami mieszczan, które swoją historią sięgają często czasów średniowiecza. Centralną częścią miasta stanowi Piazza Walther z XIII wieczną katedrą. Gęsta sieć uliczek wyłączona została z ruchu kołowego ( z wyjątkiem rowerów). Partery domów, a czasem również kondygnacje wyższe zajmują liczne sklepy, restauracje i kawiarnie.

Jedną z największych atrakcji Bolzano jest Museo Archeologico dell'Alto Adige, którego najważniejszym eksponatem jest mumia "Otziego", "człowieka z Lodowca", znalezionego w 1991r, wraz z ubraniem i narzędziami. Jego wiek jest szacowany na ok. 5 tyś. lat.

Po drugiej stronie rzeki znajduje się nowe nieatrakcyjne miasto wybudowane w czasie italianizacji rejonu, po pierwszej wojnie światowej.


Informacja praktyczna dla osób podróżujących samochodem. Po zjechaniu z autostrady należy kierować się na Giuseppe Verdi Platz, a następnie na Garibaldistrasse (Via Garibaldi). Znajduje się tutaj kilka dobrze oznakowanych wielopoziomowych parkingów, a informacja o wolnych miejscach jest wyświetlana na podświetlanych tablicach.

Godziny otwarcia muzeum "człowiek z lodowca" /KLIKNIJ/

Ceny biletów wstępu "człowiek z lodowca" /KLIKNIJ/

cords

Współrzędne:
Szerokość : 46.4983
Długość : 11.3547

Zapraszamy do uzupełnienia opisu