Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Plac Navona - Piazza Navona

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 07-11-2009 17:15:43
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 08-12-2011 22:45:04
pdf

FotoKiedy czytamy różne przewodniki po Rzymie, to pod hasłem Piazza Navona, znajdujemy zwykle określenia, najpiękniejszy plac w tym mieście, teatralna sceneria, wyjątkowy nastrój.....itd. I wszystkie one są prawdziwe. To miejsce i jego okolice jest ulubionym miejscem nie tylko wielu turystów. Właśnie w okolicznych uliczkach w kierunku Panteonu, znajduje się ogromna liczba różnych restauracyjek, trattorii, gdzie jedzą i spędzają popołudnia również Rzymianie.

Sam plac znajduje się na miejscu Cyrku Domicjana, który był budowlą mogącą pomieścić do 30.000 ludzi. Agones to nazwa zawodów atletycznych, które odbywały się tutaj w I wieku, zaś nazwę Navona uważa się za zniekształcenie określenia in agone. Odbywały się tu również zawody rydwanów. Jego wymiary 54m / 276 m odpowiadają wielkości dzisiejszego placu, a pozostałości antycznej budowli istnieją na poziomie piwnic w jego północnej części. W roku 1477 Papież Sykstus V przenosi tutaj targ z Kapitolu.

W latach 1647-51 Lorenzo Bernini buduje w centralnej części placu Fontannę czterech rzek ( Fontana dei Quattro Fiumi ). Postać z podniesioną ręka to Rio de la Plata, wtedy największa znana ludziom rzeka Ameryki Południowej, odkryta przez Magellana w 1519 r. Europejski Dunaj, to postać dosiadająca konia, jest jeszcze Nil i Ganges. Całość zakomponowana jest wokół staroegipskiego obelisku, pochodzącego z ruin Cyrku Maksencjusza.

Obecna forma placu, to okres panowania Innocentego X i budowa kościoła św. Agnieszki przez Francesco Borrominiego. Bernini i Borromini niezbyt się lubili i ponoć na dowód tego postacie fontanny odwracają głowy z niechęcią od fasady kościoła. Tylko niestety fontanna powstała wcześniej.

Plac Navona - Piazza NavonaDzisiaj plac jest żywym miejscem o każdej porze. Pełno tu kawiarenek i stoisk różnych malarzy, a nastrój starego targu przypominają stoiska z wyrobami świątecznymi ustawiane tu przed Świętami Bożego Narodzenia.

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8989
Długość : 12.4731

Zapraszamy do uzupełnienia opisu