Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
........PL

Płonka Kościelna - Sanktuarium Matki Bożej Płońskiej

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 07-01-2010 20:46:12
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 09-01-2010 22:23:33
pdf

Początek istnienia kościoła parafialnego na tym terenie nie jest dokładnie znany. Historycy przyjmują kilka dat, od XIV do początków XVI wieku. Wiemy jednak , że uposażenie w dobra ziemskie parafii nastąpiło w roku 1502. Obecna świątynia nie jest pierwszym obiektem na tym terenie. Istniały w tym miejscu przynajmniej dwa drewniane kościoły.

Obecne Sanktuarium w Płonce Kościelnej nazywane czasami na Białostoczyźnie Jasną Górą Podlasia, ma swój początek w roku 1673, kiedy to mieszkanka Płonki, Katarzyna Roszkowska staje się świadkiem ojawień maryjnych. Wtedy to również powstaje pierwszy kościół i zaczyna rozwijać się ruch pielgrzymkowy. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1905 - 1913 ( w stylu neogotyckim ), a o tym jak mógł wyglądać stary kościółek (XVII w) możemy się domyślać oglądając obraz Wniebowzięcia Matki Bożej autorstwa Teodora Łosickiego, na którym została namalowana scenaka rodzajowa przedstawiająca procesję.

W świątyni znajduje się kaplica, w której umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej Płonkowskiej ( koronacja tego obrazu koronami papieskimi miała miejsce 30 czerwca 1985r )

Przed kościołem znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego, który wg. lokalnej tradycji miał odwiedzić tutejsze sanktuarium.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 53.0006
Długość : 22.8287

Zapraszamy do uzupełnienia opisu