Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
........PL

Pałac w Staniszowie

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia pałacu w Staniszowie

Początki budowli pałacowej sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XVI wieku. Z tych czasów mogą pochodzić mury o grubości powyżej 1 metra, określające kształt pierwotnego dworu, który odpowiadał mniej więcej dzisiejszemu korpusowi głównemu bez części wschodniej. Ta część powstała później, być może w pierwszej połowie XVIII wieku (sklepienie lunetowe i krzyżowe), z tego czasu mogą pochodzić alkierze północne. Kolejna przebudowa nastąpiła już za czasów księcia von Reuss po roku 1787. Jej zakres nie jest udokumentowany, prawdopodobnie nastąpiła zmiana wystroju wnętrz i elewacji, którym nadano charakter późnobarokowy. W 1887 roku pałac powiększono o skrzydło wschodnie. Efektem rozbudowy XX-wiecznej jest przybudówka południowo-zachodnia.

Opis obiektu

Obecna bryła pałacu założona jest na rzucie prostokąta z ryzalitami, dwukondygnacyjna z niewielkim otwartym dziedzińcem od strony ogrodu. Obiekt przykryty jest czterospadowym dachem naczółkowym z lukarnami. Zachowały się kamienne portale, opaski okienne i kartusz herbowy. Część pomieszczeń posiada sklepienie krzyżowe lub kolebkowe. Na wyposażenie składa się również bogata oryginalna stolarka drzwi (szczególnie bogata snycerka drzwi i odrzwi), boazerii, a także mozaika parkietowa, sztukateria stropów i sklepień, cztery kominki stiukowe, malowidła ścienne w saloniku ogrodowym z 1934 roku (motywy ogrodowe).
Powyżej pałacu stoi dawna oficyna - oranżeria - powstała w 1818 roku. Klasycystyczny budynek został założony na planie wydłużonego prostokąta, parterowy z poddaszem mieszkalnym oddzielonym gzymsem z fryzem meandrowym. W przyziemiu zachowały się sklepienia.Pałac usytuowany jest w południowej, górnej części Staniszowa, u stóp wzgórza Czop.


Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.8456
Długość : 15.7379

Zapraszamy do uzupełnienia opisu