Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
Jelenia GóraPL

Pałac na Wodzie w Staniszowie

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia dworu w Staniszowie

Powstanie budowli pałacowej dotychczasowi badacze łączą z księciem Henrykiem 38 von Reuss, który miał ją polecić wznieść w roku 1786 a więc o rok wcześniej od rozbudowy głównego założenia pałacowego. Około 1830 dwór został przebudowany. W rękach rodu Reuss miejscowość pozostawała do początków XX wieku. Około 1900 roku dzierżawcą pałacu i folwarku był Ulrich Woide z Berlina. Późniejszymi właścicielami majątku byli Otto von Zabelite i Emil Mettig do czasów II wojny światowej.

Opis obiektu

Pałac jest zaprojektowany na panie prostokąta o wnętrzach dwutraktowych. Zwartą dwukondygnacyjną bryłę z użytkowym poddaszem przykrywa czterospadowy dach z lukarnami. Prostą i surową fasadę pałacu urozmaica, mocno wysunięty jednokondygnacyjny kolumnowy portyk i umieszczony nad nim w połaci dachowej szczyt.
Parter zachował wnętrze sklepione kolebką z lunetami. Okna zachowały proste kamienne obramienia oraz bogato profilowany portal wejściowy, zwieńczony ukoronowanym kartuszem herbowym, ujęty w bujne późnobarokowe liściaste labry. Obiekt znajduje się w dolnej części wsi, na terenie dawnego zespołu dworskiego. Pałac zamyka od wsch. czworoboczny dziedziniec, wokół którego zgrupowane są zabudowania folwarczne. Teren przed elewacją wschodnią - parkową, opada Łagodnie w stronę stawu.

Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.8614
Długość : 15.7352

Zapraszamy do uzupełnienia opisu