Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
Jelenia GóraPL

Wieża Książęca w Siedlęcinie

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia Wieży Rycerskiej w Siedlęcinie

Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej około 1313 r. na zlecenie księcia jaworskiego Henryka I. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje, z czego dwie dolne przeznaczone były na pomieszczenia gospodarcze, natomiast trzecią i czwartą zajmowali właściciele. Ściany sali na trzeciej kondygnacji pokrywa duży cykl malowideł w technice al secco o łącznej powierzchni ponad 33 m² - pochodzących z lat 1320-1340. Stanowią one jedyne na Śląsku, stosunkowo dobrze zachowane, wysokiej klasy artystycznej, średniowieczne malowidła ścienne. Freski są unikalne także ze względu na swoją świecką treść - przedstawiają bowiem m.in. sceny związane z ówczesnym życiem dworskim i rycerskim. Rangą porównywalne są do cyklu fresków na zamku Rodenegg w Tyrolu, będących ilustracją do rycerskiej epopei Iwein Hartmanna von Aue. W niszy okna północnego znajdują się malowane tarcze herbowe rodziny von Redern i von Zedlitz z ok. 1369 - 1370 r., a na ścianie obok dwie sylwetki rycerzy konnych. Wieża w 1368 r. została sprzedana przez wdowę po Bolku II, księżną Agnieszkę. Nowym właścicielem został rycerz Jenschin von Redern i do połowy XV w. wieża była w posiadaniu tego rodu. Przebudowa wieży miała miejsce w 1575 r., kiedy to dobudowano najwyższą kondygnację. W 1575 roku miał miejsce pożar, jednak wieża została wkrótce odbudowana. Dalsza rozbudowa wieży nastąpiła pod koniec XVIII w., kiedy dobudowano do niej oficynę, zasypując przy tym częściowo fosę oraz wymieniono niektóre stropy. W roku 1840 rozebrano resztki dawnych murów obronnych. W latach 1881-1884 przeprowadzono pierwszą konserwację i remont wieży oraz dachu. W latach 1880-1890 odkryte zostały słynne polichromie. W latach 1936-1938 przeprowadzono pierwsze większe prace konserwatorskie. Od 1732 do 1945 roku budowla znajdowała się w rękach rodu Schaffgotschów. Po II Wojnie Światowej w barokowych budynkach okalających wieże umieszczono PGR, który istniał do roku 1990. Obecnie właścicielem całego kompleksu jest Fundacja „Zamek Chudów”, która podejmuje szereg prac związanych z rewitalizacją całego obiektu.

Opis obiektu

Wieża zbudowana została z kamienia na planie prostokąta (22,2 x 14,35 m.), jest podpiwniczona, posiada cztery kondygnacje przykryte czterospadowym dachem gontowym. Zachował się gotycki portal wejściowy, okna z fragmentami kamiennych laskowań oraz cztery wykusze latrynowe i jedne z najstarszych belek stropowych w Polsce. Dwie dolne kondygnacje podzielone są ściankami działowymi. Górne stanowią jednoprzestrzenne wnętrze zajmujące całą powierzchnię kondygnacji. Wokół wieży zachowała się w dużych fragmentach stara fosa wodna i ślady po murze, jaki otaczał niegdyś mały dziedziniec.
Ściany sali na trzeciej kondygnacji pokrywa duży cykl malowideł o łącznej powierzchni ponad 33 m², pochodzących z lat 1320-1340. Stanowią one jedyne na Śląsku, stosunkowo dobrze zachowane, wysokiej klasy artystycznej, malowidła ścienne z tego okresu. Są one unikalne ze względu na swoją świecką treść - przedstawiają bowiem m.in. sceny związane z ówczesnym życiem dworskim i rycerskim. Formalnie są zaliczane przez historyków sztuki do tzw. stylu linearnego, polegającego na obrysowaniu postaci i przedmiotów dość grubym konturem. Wykonane zostały techniką polegającą na pokrywaniu barwnikami suchego tynku, skrapianego wodą wapienną. Można w ich tematyce wyróżnić trzy wątki: symboliczny (przedstawienia życia i śmierci), legendarny (przedstawiający dzieje Lancelota z Jeziora - jednego z rycerzy Okrągłego Stołu króla Artura) i sakralny (z przedstawieniem monumentalnej postaci św. Krzysztofa oraz apostołowie i prorocy). W niszy okna północnego znajdują się malowane tarcze herbowe rodziny von Redern i von Zedlitz z ok. 1369 - 1370 r., a na ścianie obok dwie sylwetki rycerzy konnych. Autorem malowideł na ścianie południowej był najprawdopodobniej miejscowy mistrz malarski działający pod wpływem inspiracji sztuki zachodniej, być może z południowego Tyrolu, które z kolei mogły do niego dotrzeć poprzez Czechy, ponieważ podobna polichromia powstaje w roku 1338 w niezbyt odległym Jindrzichów Hradec. W sferze domysłów znajduje się ustalenie fundatora malowideł. Wielu badaczy wskazuje na księcia Bolka II lub Henryka Jaworskiego. Wieża znajduję się niedaleko od Jeleniej Góry, pośrodku wsi Siedlęcin, w dolinie niedaleko mostu na Bobrze.


Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.937
Długość : 15.6874

Zapraszamy do uzupełnienia opisu