Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
........PL

Dwór w Radomierzu

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia dworu w Radomierzu

Pierwsze wzmianki źródłowe o właścicielach wsi pochodzą z XIV w., kiedy w dokumencie z 1372 r. księżna Agnieszka Świdnicka przekazała rycerzowi Clericusowi Bolcowi szereg dóbr lennych należących do zamku Sokolec. Po nim wsią władali: Hans Reymbabe, Rüdiger Wiltberg. W roku 1389 Rüdriger Wiltberg odsprzedał wieś Tirze Schindelowi. Następnie majątek posiadał Wenzel von Donyn. Od tej rodziny lenno odkupił Konrad von Czirn i Mathias von Rudigersdorf. W 1442 roku wieś przechodzi na własność rodziny von Nimptsch. W 1506 r. wykupił ją bogaty ród Schaffgotschów zarządzający majątkiem z małymi przerwami do ok. połowy XVII w. Z dokumentu z roku 1545 wynika, że wieś w tym czasie posiadali Zedliztowie. Później właścicielami były rodziny von Benchel i Vechtritzowie, którzy z przerwami posiadali dwór przynajmniej do 1876 roku. W roku 1908 połączony majątek zakupił Bruno Kaffler. W okresie międzywojennym dwór został przeznaczony na dom dziecka, prowadzony przez siostry zakonne.

Opis obiektu

Dwór powstał na rzucie prostokąta. Jego zwarta bryłę ożywiają narożnikowe półokrągłe alkierze. Obiekt podpiwniczony, sklepienia kolebkowe, w przejściu zachowany kamienny renesansowy portal. W pierwszym trakcie zachowane są renesansowe sklepienia kolebkowe z głębokimi lunetami. Do głównego wejścia prowadzi kamienny, jednoprzęsłowy most, co sugeruje, że być może kiedyś obiekt otaczała fosa. Na osi fasady znajduje się barokowy portal zwieńczony gierowanym, naczółkowym nadprożem, nad którym wmurowane są dwa rzędy kwadratowych kamiennych kartuszy herbowych, m.in. Schaffgotschów i Zedlitzów. Otwory okienne ujęte są w renesansowe obramienia o profilach fascjowych.

Obiekt położony 3 km od Jeleniej Góry przy trasie Jelenie Góra - Wrocław na skraju wsi, na dziedzińcu, pośrodku zabudowań podworskich.

Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.8978
Długość : 15.8889

Zapraszamy do uzupełnienia opisu