Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PiechowicePL

Pałac w Pakoszowie

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia pałacu w Pakoszowie

Pałac zbudowano w 1725 r. dla Johanna Martina Gottfrieda - burmistrza Jeleniej Góry tytułującego się „kupcem królewskim”. W roku 1741 posiadłość przeszła na Georga Friedricha Smitha, który poślubił wdowę po Gottfriedzie. Drogą mariażu pałac w roku 1771 przeszedł w ręce rodziny Hessów, spokrewnionych z najpotężniejszymi patrycjuszowskimi rodami jeleniogórskimi. W tym czasie został poddany drobnym przebudowom i uzupełnieniom w wystroju wnętrza. W 1768 i 1777 r. Pakoszów odwiedził król Fryderyk Wielki i prawdopodobnie zatrzymał się na odpoczynek w pałacu. W rękach rodziny von Hess pałac znajdował się do końca 1945 roku. Wraz z upadkiem płóciennictwa skrzydło pałacu mieszczące „bielarnie” zostało zmienione na magazyn rolny.

Opis obiektu

Budowla barokowa, założona na rzucie prostokąta z bocznymi ryzalitami, dwukondygnacyjna, dwuprzęsłowa, kryta łamanym dachem. Wewnątrz zachowały się pomieszczenia sklepione kolebkowo, ze skromnymi dekoracjami stiukowymi oraz kominkami i klasycystyczna stolarką. Jeszcze do końca lat 60. w sali balowej na piętrze istniał plafon z malowidłami Hoffmana przedstawiającymi sceny alegoryczne, na ścianach były portrety patrycjuszy i burmistrzów jeleniogórskich. Do 1945 r. wnętrza wypełniały wspaniałe barokowe meble, porcelana i wspaniała biblioteka.
Obecnie najcenniejszą ozdobą pałacu jest dekoracja narożnego saloniku z kominkiem. Ściany tego małego wnętrza wyłożone są XVIII-wiecznymi fajansowymi płytkami z Delft. Kafelki są dekorowane przestawieniami figuralnymi o motywach rodzajowych i biblijnych, przedstawionych w scenerii charakterystycznej dla XVIII-wiecznej Holandii, z którą Jelenią Górę wiązały ożywione stosunki handlowe.Pałac w Pakoszowie położony jest na rogatkach Jeleniej Góry, na skraju wsi, w pobliżu rzeki Kamiennej.

Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.8558
Długość : 15.6305

Zapraszamy do uzupełnienia opisu