Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
Jelenia GóraPL

Pałac w Łomnicy

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia pałacu w Łomnicy

Najwcześniejsze informacje dotyczące dóbr w Łomnicy pochodzą z lat ok. 1475-1654 kiedy to majątek pozostawał w rękach rodziny Zedlitzów. Od 1654-1737 należał do rodziny Tomagninich, a w latach 1738-1811 do rodziny Mentzlów, bogatych kupców z Jeleniej Góry. W 1811 r. majątek kupił Johann Georg Flach - kupiec z Kowar. Po jego śmierci w 1822 r. odziedziczyła pałac wdowa Maria Flach, później jej zięć baron Moritz von Roth. W latach 1835-1945 Łomnica należała do rodziny Küsterów. Dobra te zakupiono w 1835 r. dla Carla Gustawa von Küster, posła i pełnomocnego ministra króla pruskiego na dworze neapolitańskim. Wczesnobarokowy dwór powstał najprawdopodobniej w drugiej poł. XVII wieku. Przebudowa dworu Tomagninich na barokowy pałac miała miejsce w latach 1705-1725. Duncker pisze, że pałac został wzniesiony w 1720 r. Grundmann przypisuję tę przebudowę znanemu architektowi Martinowi Frantzowi z Revala. Ostatnia zasadnicza przebudowa pałacu miała miejsce w latach 1838-1844, po przejęciu pałacu przez rodzinę Küsterów. Jej projektantem i realizatorem był Albert Tollberg. Obecny kształt budynku niewiele zmienił się od czasów baroku, całość otacza park krajobrazowy, który według ostatnich ustaleń powstał w 1835 r. z wykorzystaniem naturalnego nadrzecznego ukształtowania terenu. Z zachowanej z tego czasu korespondencji wynika, że przy planowaniu parku brał udział berliński architekt Lenné. Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się szkoła rolnicza, a następnie szkoła podstawowa. Obiekt stopniowo popadał w ruinę. Obecnie, po odkupieniu go od Skarbu Państwa przez potomków ostatnich przedwojennych właścicieli i pełnej odbudowie, pełni funkcję kulturalną.

Opis obiektu

Pałac jest trzykondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem. Od frontu flankowany wydatnymi ryzalitami - alkierzami, nakrytymi spłaszczonymi hełmami. Na korpusie głównym dach czterospadowy z lukarnami. Na osi w parterze wejście zdobi balkonowy portal oflankowany kolumnami. Wewnątrz zachował się niezmieniony układ przestrzenny, w tym hol z doryckimi kolumnami oraz duże fragmenty malarstwa ściennego z 1705-1725 r. oraz klasycystyczna dekoracja malarska sufitu i fasety z czasów przebudowy Tollberga. Stopień zachowania dekoracji malarskiej umożliwił w narożnikowej sali parteru wiarygodną rekonstrukcję w miejscach jej braku.


Historia "Domu Wdowy" w Łomnicy

Obiekt stanowi uzupełnienie wyżej opisywanego założenia. Dwór wybudowany został przez rodzinę Mentzlów w latach 1803-1804 w pobliżu łomnickiego pałacu - zwany Witwenhaus, czyli „Domem Wdów”. W latach 1835-1945 własność rodziny von Küster. Po II wojnie światowej mieściła się w nim dyrekcja PGR. Obecnie działa tu niewielka restauracja i hotel.

Opis obiektu

Budowla na rzucie prostokąta z płytkimi ryzalitami na osi od południa i północy, dwutraktowa z sienią przelotową. Bryła dwukondygnacyjna nakryta czterospadowym dachem z lukarnami. Elewacja 7-osiowa, akcentowana 3-osiowym portykiem z lizenami w wielkim porządku, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Na osi usytuowany portal o koszowym wykroju.
Wnętrza zachowały pierwotny układ na parterze i na piętrze. Holl jest sklepiony krzyżowo, z gurtami sklepionymi spływającymi na filar. W ścianie zachowany kominek. Schody głównej klatki schodowej zachowały ażurową balustradę z drewnianych, wycinanych elementów. W sali na pierwszym piętrze znajduje się odkryte podczas remontu w latach 1996-1997 malowidło ścienne o klasycystycznych motywach architektonicznych i rozecie palmetkowej na suficie. Również w tej sali zachował się oryginalny parkiet z czasów budowy pałacu.
Pałac oraz "Dom Wdowy" usytuowano w północnej części miejscowości, przy rozdzieleniu dróg do Kowar i Wojanowa, około pięć kilometrów od Jeleniej Góry.


Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.8773
Długość : 15.8109

Zapraszamy do uzupełnienia opisu