Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
KowaryPL

Nowy Dwór w Kowarach

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia Nowego Dworu w Kowarach

Informacja z 1570 r. dotyczy ówczesnego właściciela Kowar, Caspara Schaffgotscha, który miał wybudować tzw. Nowy Dwór. Właściciel miasta do tego czasu mieszkał w strażnicy rycerskiej położonej w Dolnych Kowarach. Około 1634 r. majątek został przekazany przez cesarza hrabiemu Prokopowi von Czernin. W II poł. XVII w. zamek został rozbudowany przez jego syna, hrabiego Humprerta von Czernin. Dwór uległ mocnemu zniszczeniu w czasie wojny trzydziestoletniej oraz w czasie pożaru w 1670 r. Przez krótki okres dwór należał do króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Od króla dobra nabyła rodzina von Kopisch i użytkowała je do lat 30. XIX w., kiedy majątek nabył Henryk LXXIV von Reuss-Schleiz-Köstritz. Drogą dziedziczenia dwór przejął syn Henryk IX. Gruntowną przebudowę rezydencja przeszła w latach 1878 i 1913. W czasie wielkiej wojny do 1918 r. we dworze z inicjatywy księżnej Fedory von Reuss znajdował się szpital. Do zakończenia II wojny światowej zamek był własnością rodziny von Reuss.

Opis obiektu

Rezydencja składa się z dwóch skrzydeł, dwu- i trzykondygnacyjnego, oraz nieco wyższej wieży. Bryła jest rozczłonkowana, kryta odrębnymi dachami, ustawionymi szczytowo. Od wschodu przylega krótkie skrzydło złożone z dwukondygnacyjnego budynku bramy i czterokondygnacyjnej wieży. Obiekt zachowuje wyraźne cechy późnorenesansowej śląskiej architektury. Należą do nich m.in. znaczna skala, przestronność pomieszczeń, zabudowanie poddasza, zastosowanie wysokich szczytów oraz znaczne rozrzeźbienie bryły budynku, co z pewnością świadczyło o potrzebie efektownego ukształtowania jego elewacji. Na elewacjach tych zachowały się starannie wykonane elementy zdobnicze w postaci szczytów i obramień okiennych. Umiejętności budowlane muratorów czy kamieniarzy należy łączyć z tradycją warsztatów kamieniarskich działających na terenie Górnych Łużyc. Powstałe po 1878 r. dobudówki eklektyczne posiadają cechy zarówno neogotyckie (np. łuk Tudorów, blankowania attyk), jak i neorenesansowe (obramienia okien, wykusze, balkony).
Wnętrza zachowały oryginalne sklepienia: w piwnicy kolebkowe i krzyżowe oraz na parterze, gdzie w najstarszej części dworu występują sklepienia kolebkowe z lunetami oraz krzyżowe o silnie zaznaczonych krawędziach. Na piętrze zachowały się stropy drewniane belkowe, odkryte, z profilowanymi belkami lub z tynkowaną podsufitką z fasetami. W holu na piętrze zachował się kominek, a w komnacie z alkierzem sufit z fasetą oraz dekoracja empirowa flankująca wykusz.Obiekt usytuowany jest na północ od centrum Kowar, przy niedawno zbudowanej obwodnicy miasta.

Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.7996
Długość : 15.831

Zapraszamy do uzupełnienia opisu