Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
KowaryPL

Pałac w Ciszycy

 
Autor informacji : www.dolinapalacow.pl
Data utworzenia informacji : 01-12-2009 12:55:13
pdf

Historia pałacu w Ciszycy

Pierwszym znanym właścicielem posiadłości był hrabia Malzahn, następnym śląski minister prowincji hrabia Carl Georg von Hoym, który w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku wzniósł niewielki pałacyk w stylu empire. Do obowiązków ministra należało podwyższanie standardu życia w nowej prowincji, zdobytej od Austriaków w wojnach śląskich za panowania Fryderyka II.
W 1825 roku dwór wraz z majątkiem, po trzyletnim okresie dzierżawy, nabył książę Antoni Radziwiłł, pełniący w latach 1815-1833 funkcję namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Ten doskonale wykształcony arystokrata był utalentowanym rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Remont wnętrza został wykonany pod wpływem Schinkla. Ściany zostały pokryte tapetami ze znanej fabryki z Kessel, w meblach przeważały motywy neogotyckie. Ciszycę odwiedzał w swoim czasie brat ówczesnego króla, książę Wilhelm Pruski z żoną. Po śmierci Antoniego Radziwiłła (1833) i jego żony Luizy Brandenburskiej majątek odziedziczyła córka Eliza, zaręczona w młodości z księciem Wilhelmem, która mieszkała w Ciszycy do śmierci w 1836 roku. Następnie dobra przeszły w posiadanie siostry Wandy, żony księcia Adama Czartoryskiego. Potomkowie córki Wandy i Adama Czartoryskich mieszkali w Ciszycy do 1927 roku tj. do czasu, gdy majątek zakupił baron von Stein-Äcker, który poddał pałacyk renowacji. W latach 30-tych posiadłość należała do Solly Edelmann. Obecnie pałac i oficyna są własnością prywatną.

Opis obiektu

Pałac w Ciszycy jest prostą, jednopiętrową budowlą, krytą czterospadowym, mansardowym dachem ozdobionym facjatkami. Od północnego zachodu łączy się z nim jednopiętrowy budynek służbowy, na parterze murowany z górną kondygnacją z drewna. Fasady południowo-wschodnia i południowo-zachodnia liczą po 7 osi okiennych, elewacje boczne po 5. W kierunku poziomym podzielone są na kondygnacje płaskim gzymsem listwowym. Elewację główną wyróżnia trzyosiowy, lekko wysunięty ryzalit przystrojony w partii górnej ornamentami empirowymi i gzymsem zwieńczonym fryzem kostkowym. Nieistniejący obecnie balkon wsparty był na czterech doryckich kolumnach, przed którymi rozpościerał się taras. Dekoracji fasad, obecnie pokrytych niefortunnie narzutem tynkowym, dopełniały ozdobne podokienniki wykonane w tynku. Wewnątrz zachowały się tylko fasetowe plafony oraz częściowo stolarka z początku XIX wieku: okna i drzwi.Wieś Ciszyca znajduje się w północno-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, niedaleko Kowar.

Źródło informacji www.dolinapalacow.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.8051
Długość : 15.8135

Zapraszamy do uzupełnienia opisu