Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WarszawaPL

Warszawa - Pałac Młodziejowskiego

 
Autor informacji : rsieron
Data utworzenia informacji : 20-11-2009 13:24:19
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-11-2009 14:03:36
pdf

Pałac z historią...

 1705

Z tego roku pochodzi pierwszy rysunek dokumentujący wygląd budowli znajdującej się na historycznej parceli nr 482, obecnej Miodowej 10. To dobry czas dla Warszawy. Staromiejskie ulice nie tylko nabierają znowu blasku, ale także zmienia się ich znaczenie. Buduje się tu wiele magnackich rezydencji. Ta część Warszawy rozwija się, staje się tętniącym życiem centrum. Tu mają miejsce najważniejsze wydarzenia historyczne, toczy się wartko życie społeczne i kulturalne.

1776

W roku 1766 pałac znajdujący przy dzisiejszej Miodowej 10 został zakupiony przez biskupa przemyskiego Andrzeja Młodziejowskiego. Wcześniej Pałac na należał do znamienitych osobistości, m.in. wojewody mazowieckiego Stanisława Morsztyna czy wojewody sandomierskiego Stefana Bidzińskiego. Pałac został jednak przebudowany dopiero przez biskupa Młodziejowskiego. W tym okresie w Warszawie działali wybitni architekci, nie mamy pewności co do tego, kto był autorem projektu przebudowy.  Jednak ogólny charakter budowli, umiar, klasycyzująca prostota i powściągliwość w stosowaniu dekoracji wskazuje na Jakuba Fontanę, architekta Króla Stanisława Augusta. Nowoczesna forma, jaką zyskał pałac po przebudowie, była jedną z pierwszych oznak zainteresowania źródłami francuskimi w architekturze.

Jest bardzo prawdopodobne, że Andrzej Młodziejowski, jako biskup i kanclerz, podejmował w swoim pałacu liczne grono gości oraz interesantów. Była to znakomita lokalizacja. Parcela przy ulicy Miodowej znajdowała się przy arterii łączącej Zamek Królewski z Pałacem Rzeczpospolitej (w Pałacu Krasińskich). Ulica była ruchliwa.  W sąsiedztwie Zamku Królewskiego i Pałacu Młodziejowskiego powstawały liczne rezydencje. Miejsce nabrało bardzo prestiżowego charakteru i stanowiło obiekt marzeń wielu liczących się osób.

1790

W czasach oświecenia, za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, Warszawa stała się prawdziwym ośrodkiem wielkomiejskim, stolicą kulturalną. Władca Zamku Królewskiego dbał o to, aby te tendencje promieniowały na cały kraj. Artyści, uczeni i najwybitniejsze umysły epoki bywali w królewskich siedzibach i w pałacach światłych obywateli Rzeczpospolitej. 3 maja 1791 roku tłum Polaków zgromadzonych na placu Zamkowym owacją powitał przyjęcie konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Pałac Młodziejowskiego postrzegany był jako elegancka, reprezentacyjna siedziba i jako taki został wynajęty Ambasadorowi Rosyjskiemu. W latach 1790-1794 zamieszkiwał go Osip Igelström.

1794

Burza 1794 nie ominęła Pałacu. Stare Miasto było świadkiem walk z silnym garnizonem rosyjskim, dowodzonym przez Ambasadora Rosyjskiego, Osipa Igelströma, w wyniku których oswobodzono stolicę i przyłączono się do Insurekcji Kościuszkowskiej. Pałac ucierpiał bardzo od ognia i zniszczeń. Przez wiele lat nikt nie próbował przywrócić go do dawnej świetności.

1818

W roku 1818 ukończony został remont Pałacu Młodziejowskiego. Zniszczony budynek, który przechodził z rąk do rąk wreszcie doczekał lepszych czasów. W samym Pałacu, od roku 1820 znajdowała się siedziba Warszawskiej Resursy Kupieckiej czyli Stowarzyszenia Warszawskich Kupców, założonego „w celach wspólnej, godziwej rozrywki i towarzyskich zebrań, na tle muzykalnych produkcyj oraz rozmów o sprawach zawodowych i potocznych”. To właśnie przy Miodowej 10 swoje pierwsze koncerty dawał debiutujący Fryderyk Chopin.

W roku 1816 roku nieopodal Starego Miasta, na Krakowskim Przedmieściu rozpoczął działalność Uniwersytet Warszawski – po dziś dzień jedna z ważniejszych uczelni w kraju.

W latach 1825-1833 wzniesiony został budynek Teatru Wielkiego - reprezentacyjnej polskiej sceny operowo-baletowej działającej do chwili obecnej.

Otoczenie Pałacu nabrało także charakteru ekskluzywnej dzielnicy handlowej. Najwytworniejsze sklepy znajdowały się niemal za rogiem – na ulicy Senatorskiej, a także na samej ulicy Miodowej.

1939-1944

W czasie II wojny Pałac został spalony, a w trakcie Powstania Warszawskiego niemal doszczętnie zburzony. 

1957

Po wojnie odbudowano Pałac odbudowano na podstawie planów z XVIII wieku. Od roku 1957 był siedzibą prestiżowej instytucji – Państwowego Wydawnictwa Naukowego.

1980

2 września 1980 roku Warszawskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – obok Wersalu, Piramid w Gizie, Stone Age, Notre Damme, Machu Picchu...

2006 - 2010

Pałac Młodziejowskiego przy Miodowej 10 został zakupiony. W 2010 planowane jest zakończenie rewitalizacji obiektu,

więcej na:

www.miodowa10.pl

cords

Współrzędne:
Szerokość : 52.2473
Długość : 21.0108

Zapraszamy do uzupełnienia opisu