Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Kościół Santa Prassede

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 06-11-2009 21:06:26
Autor modyfikacji : lou
Data modyfikacji informacji : 01-07-2013 11:38:03
pdf

Miejsce to polecam miłośnikom dobrej klasy mozaik. Należą one do najpiękniejszych w Rzymie. Sam kościół wybudował w IX wieku papież Paschalis I, a we wnętrzu mimo licznych przebudów do dnia dzisiejszego wyraźnie widać ślady pierwotnej świątyni. W nawie głównej pod kamienną płytą znajduje się studnia , w której wg. legendy św. Prakseda pochowała szczątki 2000 męczenników. Cały kościół został ozdobiony bizantyjskimi mozaikami, przedstawiającymi świętych.

Św.Prakseda ( Santa Prassede ) Żyjąca w II w. n.e. rzymska dziewica Prakseda była córką rzymskiego senatora świętego Pudensa i siostrą świętej Pudencjany. Cała trójka została według legendy nawrócona przez świętego Piotra. W 1969 r zakwestionowano istnienie świętych Pudensa i Pudencjany, ale kościoły pod ich wezwaniem zatrzymały swoją nazwę, a jeden z nich mieści się niedaleko.

Podobno chrześcijańskie miejsce kultu znajdowało się tu już w II wieku, ale kościół stanął dopiero w wieku V. Dzisiejszy kościół z VIII wieku stoi na jego fundamentach. Kościół był kilka razy przebudowywany, między innymi w IX wieku przez papieża Paschalisa I, orędownika karolińskiego renesansu, który wyposażył kościół w jedyne w swoim rodzaju mozaiki. Na kościele odcisnął też swoje piętno wszechobecny barok.

Kościół Santa Prassede jest typową starą, rzymską bazyliką, o rzędzie starożytnych kolumn oddzielających szeroką i przestronną nawę główną od naw bocznych. Kościół kryty jest stropem, z potężnymi łukami oddzielającymi "pseudoprzęsła" nawy. Podprezbiterium znajduje się niewielka krypta, z misternie zdobionym w stylu arte cosmatesca ołtarzykiem. Od zachodu do kościoła wchodzi się przez narteks, dzisiaj obudowany kamienicami, w których oknach suszy się pranie.

To, co najważniejsze w Santa Prassede - to mozaiki. W apsydzie znajduje się mozaika przedstawiająca Chrystusa w otoczeniu świętych - jest tu św. Piotr, św. Paweł, św. Prakseda i św. Pudencjana. Jest tu też papież Paschalis, w charakterystycznym, kwadratowym nimbie (co oznacza, że mozaika powstawała, kiedy portretowany obiekt jeszcze żył), ofiarowujący kościół Chrystusowi. Poniżej znajdują się charakterystyczne baranki, nieodłączny element rzymskich apsydialnych mozaik. Na łuku widzimy zastępy mężczyzn ubranych w stroje przypominające togi rzymskich senatorów, trzymających w ręce wieńce zwycięstwa, witających przybywające do nieba dusze sprawiedliwych. Ponad nimi znajdują się symbole ewangelistów. Ale to nie wszystko. I nawet nie najlepsze.

Z południowej nawy wchodzimy do kaplicy św. Zenona, którą papież Paschalis przeznaczył na kaplicę grobową swojej matki Teodory. Autor naszego przewodnika porównuje tą kaplicę do złotego pudełka z klejnotami. Lepsze porównanie nie przychodzi nam do głowy. Niewielka kapliczka wypełniona jest misternymi mozaikami w kolorach o przewadze złota. Na sklepieniu znajduje się królujący Chrystus w otoczeniu czterech aniołów. Inne mozaiki przedstawiają Matkę Boską z dzieciątkiem, świętych oraz samą Teodorę, w kwadratowym nimbie. W kaplicy tej przechowywany jest również fragment kolumny, przy której biczowany miał być Chrystus.

 Kościół Santa Prassede i jego niezwykłe mozaiki to zabytek obowiązkowy dla fanów sztuki romańskiej, ale też polecamy go wszystkim tym, których w Rzymie znudził przesłodzony barok. Można tu spędzić długie godziny studiując przez lornetkę lub teleobiektyw szczegóły niezwykłego dzieła sztuki, jakim są tutejsze dekoracje. Tak, złote pudełko z klejnotami to doskonałe określenie dla tego miejsca.

Za: http://www.albumromanski.pl/album/rzym-kosciol-santa-prassede-z-viii-wieku

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.896
Długość : 12.4989

Zapraszamy do uzupełnienia opisu