Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
SienaIT

Siena - Katedra

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 14-03-2010 16:16:40
Autor modyfikacji : art
Data modyfikacji informacji : 04-12-2010 22:11:35
pdf

Siena - KatedraDuomo w Sienie uważana jest i chyba słusznie za jedną z najpiękniejszych katedr we Włoszech. Nie dorównuje oczywiście skalą obiektowi w Mediolanie, ani genialności konstrukcji kopuły Brunelleschiego we Florencji, ale pod względem artystycznym zdecydowanie przewyższa inne. Katedra została wzniesiona w miejscu gdzie w starożytności istniała świątynia Minerwy, a już w IX w pierwszy kościół. Obecną katedrę wybudowano w 1215 r ( data ukończenia korpusu głównego), a w latach 1259-64 dobudowano kopułę. Za datę ukończenia obiektu przyjmuje się rok 1296. Wiek XIII to okres szybkiego bogacenia się i rozwoju miasta, a w wielu dziedzinach konkurencji z Florencją. Wtedy to obywatel Sieny podejmują decyzję o budowie nowej Katedry (Duomo Nuovo), która miała być największym obiektem tamtych czasów. Po prawej stronie kościoła przygotowany zostaje plac i ściany pną się do góry. Niestety w 1348 r przychodzi wielka epidemia dżumy, która zabiera ze sobą około 70% mieszkańców oraz potęgę finansową i polityczną. Siena nie ma już wystarczająco "sił" by konkurować z Florencją. Przerwana na zawsze zostaje również budowa nowej świątyni, a zapowiedź jej planowanej świetności możemy oglądać w postaci częściowo ukończonej, ale nie przykrytej dachem, nawy.

Siena - KatedraW przeciwieństwie do surowego wnętrza  Katedry we Florencji, obiekt w Sienie wypełniony jest dziełami sztuki. Jednak najbardziej charakterystycznym  elementem i najdłużej zapadającym w pamięci zwiedzających jest " architektura w paski", czyli jedna z cech całego stylu zdobnictwa. Efekt ten uzyskany został dzięki zastosowaniu dwu, bardzo kontrastowych w kolorze kamieni, spotkamy go również w innych obiektach tego okresu.

Najcenniejsze w Katedrze to:

Posadzka - wspaniała dekoracja sgraffitowa, która powstawała od XIV do XVI wieku, przedstawia ilustracje opowieści biblijnych i alegorie świeckie. ( Niestety wiele z nich jest zakryta, zabezpieczona przed zadeptaniem )

Kazalnica - stojąca na końcu nawy po lewej stronie jest dziełem Nicola Pisano. Ta znakomita kompozycja rzeźbiarska, przedstawia sceny z życia Chrystusa, a całość unosi się na grzbietach zwierząt, na których wsparte zostały kolumny.

Ołtarz Kardynała Piccolominiego - na lewo do wejścia, zawiera cztery posągi ( w dolnych niszach), młodego jeszcze wtedy Michała Anioła.

Biblioteka Piccolomini - to zespół najdoskonalszych XV wiecznych fresków, dzieło Pinturicchia, któremu jak mówi tradycja w ich projektowaniu pomagał Rafael. Freski przedstawiają karierę papieża Pisa II (wcześniej kardynała Francesco Piccolomini)


Wirtualna panorama wnętrza /KLIKNIJ/

cords

Współrzędne:
Szerokość : 43.318
Długość : 11.329

Zapraszamy do uzupełnienia opisu