Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
ParyżFR

Paryż - Opéra Garnier

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 19-10-2009 18:57:35
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 28-03-2014 20:25:06
pdf

FotoOpéra Garnier

Budynek Opery zaprojektował Charles Garnier dla Napoleona III. Budowę rozpoczęto w roku 1862, a nadzorował ją z ramienia rządu Aleksander Walewski ( syn Marii Walewskiej i Napoleona). Ta eklektyczna budowla charakteryzująca się mnogością kolumn, fryzów i rzeźb oraz zastosowaniem różnych materiałów budowlanych, stała się symbolem zamożności i luksusu Drugiego Cesarstwa.  Jej budowa trwała 13 lat ( z przerwą w czasie wojny francusko-pruskiej), a uroczyste otwarcie nastąpiło w 1875 roku. W 1858 roku Orsini przed gmachem opery dokonał nieudanego zamachu na cesarza. Dobudowano wtedy od strony wschodniej specjalny pawilon, z osobnym podjazdem, tak aby monarcha mógł bezpiecznie wysiadać z powozu.

W podziemiach opery znajduje się małe jeziorko, które Paul Leroux wykorzystał jako miejsce zamieszkania tytułowego bohatera "Upiora w Operze.

We wnętrzu możemy podziwiać wspaniałą klatkę schodową, wielkie foyer i fantastyczną  pięcio-poziomową widownię. Sztukaterie, amorki i złocenia kontrastują z plafonem namalowanym przez Marca Chagalla w 1964 r.

Przy budynku Opery zorganizowano małe muzeum, do którego wchodzi się przez dawne prywatne wejście cesarza. Znajdują się tutaj ogromne zbiory partytur, rękopisów, fotografii i pamiątek po artystach. Integralną częścią muzeum jest również biblioteka poświęcona teatrowi, tańcowi i muzyce.


Budynek Opery można zwiedzać, ale warto się tam wybrać, choćby na przedstawienie baletowe ( opera będzie niewątpliwie ciekawszym wydarzeniem).  Duża część spektakli operowych odbywa się obecnie w nowej Opera Bastille.

Aktualna informacja o przedstawieniach ( wersja w j.angielskim)

cords

Współrzędne:
Szerokość : 48.8716
Długość : 2.3319

Zapraszamy do uzupełnienia opisu