Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WatykanVA

Państwo Watykan

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 18-03-2010 17:40:13
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-01-2014 16:47:29
pdf

Państwo WatykanWatykan (łac. Status Civitatis Vaticane), to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni (0,44 km2). Jest on siedzibą najwyższych władz Kościoła Katolickiego oraz Stolicy Apostolskiej (łac. Sedes Apostolica) z papieżem jako głową państwa. Stolica Apostolska i Watykan połączone są unią personalną, mimo iż nie zachowują odrębnego systemu instytucji państwowych. Obywatelstwo Watykanu jest wyłącznie czasowe, np. Kardynałowie otrzymują je wyłącznie na czas pobytu w Rzymie. Obecne granice państwa ustanowione zostały w Traktatach Laterańskich, podpisanych 22 lutego 1929 r, pomiędzy Stolicą Apostolską, a rządem włoskim Benito Mussoliniego.

Państwo ma własne urzędy, banki, pocztę, dworzec kolejowy, lądowisko papieskiego helikoptera, rozgłośnię Radio Watykan i gazetę "l'Obsservatore Romano"

Całe terytorium tego państwa otoczone jest z trzech stron murami, czwarta strona to Bazylika wraz z Placem św.Piotra. Do Watykanu należy również wiele budowli na terenie Rzymu, t.j. kilka uniwersytetów, Bazylika i Biblioteka Laterańska oraz wiele kościołów.


Ciekawostki:

Watykan posiada własne tablice rejestracyjne ( kilka rodzajów). Białe tło i czarne litery SCV ( od nazwy łacińskiej )oraz pięć cyfr, to samochody administracji, Litery CV i cztery cyfry, mieszkańcy. Białe tło i czerwone litery SCV wraz z numerami od 2 do 100, samochody papieskie i kardynałów. Nr 1 to papamobile.

Jednym z poważnych źródeł dochodu Watykanu jest emisja znaczków pocztowych, które są poszukiwane przez wszystkich filatelistów na świecie. Obecnie watykańską pocztą kierują zakonnicy ze Zgromadzenia Orionistów. Składa się ona z dwu działów Biura Filatelistyczno - Numizmatycznego, do którego zadań należy projektowanie i emisja znaczków i monet oraz Biura Poczty i Telegrafu, które przygotowuje wysyłkę korespondencji wewnątrz i na zewnątrz Państwa. Pomieszczenia poczty, te dla turystów, znajdują się w budynkach po lewej stronie Placu św. Piotra. W niedzielę są jednak nieczynne, a znaczki można wtedy kupić w automacie na zewnątrz. Jest jeszcze punkt pocztowy w muzeum watykańskim.

Państwo WatykanGwardia Szwajcarska, to formacja wojskowa pełniąca rolę straży przybocznej Papieża. Istnieje formalnie od 1506 r, kiedy to 150 szwajcarskich najemników, przybyło do Rzymu, bay chronić Papieża Juliusza II. Dzisiaj papieska armia liczy 110 żołnierzy. Pochodzą oni głównie z katolickich kantonów Lucerny i Valais. Muszą odbyć wcześniej służbę wojskową w armii własnego kraju, mieć od 19 do 35 lat i wprost powyżej 174 cm. Podstawowa służba trwa dwa lata, z możliwością przedłużenia. Jan Paweł II jak się dowiedział, że liczba "żołnierzy" przekracza 10 % mieszkańców państwa, nazwał Watykan najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata. Oficjalna strona internetowa watykańskiej Gwardii Szwajcarskiej /KLIKNIJ/

L'Osservatore Romano, to oficjalna gazeta Watykanu, ukazująca się w wielu językach. Jej codzienne wydanie ukazuje się popołudniem, ale z datą dnia następnego, prowadząc czasem do nieporozumień wśród nabywców. Wydanie polskie  wydawane od 1980 r jest miesięcznikiem. Oficjalna strona internetowa gazety /KLIKNIJ/

Aktualny nr L'Osservatore Romano, wydanie polskie -  PDF/KLIKNIJ/

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.9028
Długość : 12.4525

Zapraszamy do uzupełnienia opisu