Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
RzymIT

Rzym - Basilica S.S.Silvestro e Martino ai Monti

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 05-11-2009 19:18:28
Autor modyfikacji : art
Data modyfikacji informacji : 01-11-2010 10:19:17
pdf

FotoWarto zwiedzając Eskwilin zajrzeć do tego niezmiernie interesującego i starego kościoła. Nie ma tu prawie nigdy turystów, a miejsce jest wyjątkowe i bardzo ważne w historii Rzymu. Prawdopodobnie to właśnie tutaj mieścił się jeden z pierwszych kościołów tego "wiecznego" miasta. Ufundowany on został przez Papieża Sylwestra I. Był on papieżem w latach 314 - 335 i zgodnie z średniowieczną legendą wsławił się nawróceniem Konstantyna na chrześcijaństwo. Legenda o życiu papieża Sylwestra I rozpowszechniona została w VIII wieku, kiedy to rzekomo został znaleziony dokument potwierdzający oddanie papieżowi korony cesarskiej przez Konstantyna.

Kościół był wielokrotnie przebudowywany, aby w wieku XVII uzyskać swój ostateczny, zachowany do dnia dzisiejszego kształt. W czasie pierwszych budów wykorzystywano materiały i detale z okolicznych starożytnych budowli, co zresztą jest widoczne w wielu miejscach.

.....ale we wnętrzu kościoła na początku nawy po lewej stronie należy koniecznie zwrócić uwagę na fresk Filippa Galiardiego, przedstawiający wnętrze starego kościoła (bazyliki) św. Piotra przed przebudową  Borrominiego i Michała Anioła. Jest to jedyne zachowane ikonograficzne przedstawienie tego już nieistniejącego obiektu, jakże innego w dniu dzisiejszym.

Po wyjściu z na zewnątrz warto przyjrzeć się bocznej fasadzie wzdłuż Via Equizia. Widać na niej narastanie historii. Na dole pozostałość starożytnej rzymskiej świątyni, później mur wczesnoromańskiego kościoła, a na tym wszystkim konstrukcja siedemnastowieczna.

______________________________________________________________________________________________________

Kościół jest otwarty codziennie w godzinach 7.00 - 12.00 i 16.00 - 19.00, w niedzielę godzinę dłużej.

Po wizycie w kościele proponuję chwilę odpoczynku w parku z ruinami Złotego Domu Nerona, Term Trajana i wspaniałym widokiem z góry na ruiny Colosseum. Jest tam zawsze spokój, a w dole kłębią się tłumy turystów.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 41.8944
Długość : 12.4983

Zapraszamy do uzupełnienia opisu