Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PizaIT

Piza (Pisa) - Piazza dei Miracoli

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 31-10-2009 19:21:26
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 24-10-2013 22:15:49
pdf

FotoPiza (Pisa) - Piazza dei Miracoli

Prawie każdy słyszał o Krzywej Wieży w Pize, ale nie wszyscy wiedzą, że jest ona zaledwie jednym elementem przepięknego zespołu średniowiecznych budowli. Mało z nas wie, że obiekty te niemal cudem przetrwały bombardowanie jakie w czasie II wojny światowej położyło w gruzy starą Pizę.

Najciekawsze "pierwsze wrażenie"  będzie na nas czekało, gdy całość zaczniemy oglądać od strony bramy Porta Nuova. Aby dostać się do niej, musimy najpierw przedostać się przez wyjątkowo rozległą gęstwinę wszelkiego rodzaju straganów, sklepików i.t.d. , które oferują nam plastikowe "wspaniałości" specjalnie na naszą półkę z pamiątkami z podróży. Ponieważ brama jest tylko jedna, a w Pizie właściwie nie ma nic więcej ciekawego, tłum handlarzy jest liczny. Kiedy już dostaniemy się do środka ukazuje się nam perspektywa rozległego placu z równo przystrzyżoną trawą, na którym znajduje się Katedra, Baptysterium, Camposanto (cmentarz) no i oczywiście Wieża (krzywa). Widok wspaniały, ale równie ciekawym elementem jest tłum turystów, pozujących do fotografii w różnych pozach, wskazujących na podpieranie tego przekrzywionego zabytku. Foto

Kiedy już ochłoniemy i wykonamy kilka własnych fotografii, możemy rozpocząć zwiedzanie lub położyć się na trawie i patrzeć dalej. Bilety kupujemy w kasach ( budynek po lewej stronie). Mamy do wyboru kilka opcji, ale osobiście proponuje wybrać tę bez Muzeum. Zbiory nie są szczególnie zachwycające w porównaniu z innymi muzeami Toskanii. Wejście na wieżę wymaga zapisania się na konkretną godzinę, ponieważ ilość turystów jest reglamentowana, a bilety kupuje się oddzielnie.

Piza - trochę historii

Piza (Pisa) była w zamierzchłej przeszłości kolonią etruską, później rzymską, a w wiekach VII-VIII całkiem nieźle rozwijała się pod panowaniem Lombardii. Jej złoty wiek przypadł na okres XI - XII w , kiedy to ruchliwy port i rozległe kontakty uczyniły z niej potęgę handlową, liczącą się w basenie morza Śródziemnego. Dzięki bogactwu miasta wybudowano wtedy kompleks katedralny z wieżą ( w założeniach prostą ), która miała być dzwonnicą. Wspaniały okres rozwoju został przerwany po klęsce w bitwie morskiej z Genuą w 1284 r, a do całkowitego upadku potęgi Miasta przyczyniło się zamulenie portu. W 1406 r władzę nad Pizą przejmuje Florencja, przekształcając miasto w spokojny ośrodek naukowy. To tutaj urodził się i studiował Galileusz. Niestety większość dziedzictwa kulturowego Pizy legła w gruzach w trakcie bombardowań II wojny światowej. Dzisiejsze centrum miasta składa się z głównie ze współczesnej zabudowy, a plac Campo dei Miracoli, czyli Plac Cudów jest namacalnym świadectwem dawnej świetności.

Aktualne godziny otwarcia poszczególnych obiektów (wersja w j.angielskim) KLIKNIJ

Aktualne ceny biletów ( wersja w j.angielskim) KLIKNIJ

Jeżeli jednak zechcemy poświęcić trochę czasu na spacer po tym mieście, to warto odwiedzić jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, właśnie w Pizie i jego wspaniały i równie stary Ogród botaniczny.


cords

Współrzędne:
Szerokość : 43.7233
Długość : 10.3949

Zapraszamy do uzupełnienia opisu