Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PragaCZ

Praga(praha) - synagoga Staronowa

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 31-10-2009 10:54:48
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2009 10:59:18
pdf

Staronova Synagoga

Jest jedną z trzech praskich synagog, w której Żydzi nadal zbierają się na modlitwę. Sobotnie nabożeństwa odbywają się tutaj od 1270 r, co jest rekordem w całej Europie Srodkowej. W XIIIw nazwano ją Nową, albo Wielką, w odróżnieniu od starszej nie istniejącej już bóżnicy. W XVI w, kiedy w Pradze istniało już sporo domów modlitwy, przyjęła nazwę Staronova.

Wczesnogotycki budynek w ciągu wieków przebudowywano i powiększano. W XVII w dodano część przeznaczona dla kobiet. Synagoga usytuowana jest dużo poniżej poziomu ulicy. Prawdopodobnie od wieku XIII podniósł sie poziom okolicy, co wymusiło budowę schodów. Inna teoria mówi, że w momencie budowy bóżnicę posadowiono głęboko w ziemi, zgodnie ze słowami modlitwy " ..Z głębin wołam do Ciebie Panie", lub by uzyskać monumentalną salę modlitwy, w spośób by nie była większa od kościołów katolickich.

Od wieków w niezmienionej formie przetrwało pięciopolowe sklepienie żebrowe, kuta krata wokół bimy ( wyniesiona platforma pośrodku synagogi, z której odprawia się nabożeństwa), dawne żyrandole i ławki.

Wysokie krzesło od aron ha-kodesz zajmował rabbi Low ( Zobacz opis do pkt. Jozefov-stara dzielnica Żydowska).

Chorągiew wisząca nad bimą, należy do społeczności żydowskiej od czasów Karola IV, który to dał im prawo w roku 1357 do posiadania takiego symbolu. Była ona wielokrotnie niszczona i odnawiana, a obecna pochodzi z 1716 r.

Bilety uprawniające do zwiedzania można nabyć w synagodze lub w dowolnym obiekcie Muzeum Żydowskiego.

Aktualne ceny biletów KLIKNIJ

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.09
Długość : 14.4185

Zapraszamy do uzupełnienia opisu