Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PragaCZ

Praga (Praha) - Stary cmentarz Żydowski

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 28-10-2009 15:50:21
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 23:27:32
pdf

Praga (Praha) - Stary cmentarz ŻydowskiTen założony w połowie XV wieku cmentarz, należy obok synagogi Staronowej do najcenniejszych pamiątek dzielnicy żydowskiej. Od 1439 r do 1787 r pochowano na nim kilkadziesiąt tysięcy osób, a w niektórych miejscach groby maja nawet dwanaście warstw. Do dnia dzisiejszego zachowało się około 12 tysięcy macew ( kamieni nagrobnych). Najstarszy z 1439 r jest grobem rabbiego i pisarz Avigdora Karo, ostatni należy do zmarłego w 1789 r Mosze Becka.

Warto poświęcić chwilę uwagi niektórym z nich, mimo iż przy całkowitym braku oznaczeń sami będziemy mieli kłopot z ich identyfikacją. Przy wejściu natrafiamy na renesansowy nagrobek uczonego Dawida Gansa ( zm. 1736r), nieco dalej uczonego Davida Oppenheimera ( zm. w 1736r). Robert Oppenhaimer, współtwórcą bomby atomowej. Spoczywa tu również Mordechaj Meisel, zasłużony burmistrz Jozefova i fundator wielu budowli w tej dzielnicy. Na cmentarzu pochowany jest również wielki uczony rabin Jehuda Liwa ben Becalel ( zwany rabbim Low ), kabalista i twórca Golema. Na jego pomniku Żydzi ( i nie tylko) składają karteczki z życzeniami, monety i kamyki.

Bilety na cmentarz nabywamy kasie przed wejściem. Są one w pakietach z wejściem do innych obiektów muzealnych żydowskiego Jozefova.

Foto

 

 

Podstawowe informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia na oficjalnej stronie muzeum - wersja w j.polskim. (KLIKNIJ)

cords

Współrzędne:
Szerokość : 50.0897
Długość : 14.4173

Zapraszamy do uzupełnienia opisu