Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
PadwaIT

Padwa - Bazylika św. Antoniego Padewskiego (Basilica di San Antonio)

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 04-10-2009 16:18:12
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 11-02-2012 11:04:03
pdf

Bazylika św. Antoniego

FotoKościół ten stał się z biegiem wieków najważniejszym ośrodkiem religijnym i artystycznym Padwy, a w obecnych czasach stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków sakralnych na świecie. Świadczą o tym liczni pielgrzymi z całego świata, którzy udają się do tego Świętego miejsca tzw. Arca del Taumaturgo.

Święty Antoni, urodzony w Lizbonie żył w Padwie dosyć krótko, ale dzięki "adopcji" jest uznawany za "padovano", czyli rodowitego syna Padwy. Przybył On do tego miasta w roku 1230, po okresie pracy na uniwersytetach w Montepellier i Tuluzie oraz pełnieniu obowiązków prowincjała rejonu Emilia-Romagna. W okresie tym pisał słynne kazania, którym zawdzięcza tytuł Doktora Kościoła. Zmarł 13 czerwca 1231r przeżywszy zaledwie 36 lat. Św. Antoni został kanonizowany 30 marca 1232 roku przez papieża Grzegorza IX. Wtedy to Franciszkanie postanowili wznieść obok niepokaźnego Santa Maria Mater Domini, kościół większy, który pomieścił grób świętego. ( Z lewej strony po wejściu do świątyni)

Budowa kościoła składa się z trzech okresów, co jest najbardziej widoczne w zewnętrznej strukturze architektonicznej. Całość nawiązuje stylistycznie do Bazyliki św. Marka w Wenecji.Trudno tu jednak wyodrębnić jednolitość stylową. Elementy architektury romańskiej łączą się z detalami bizantyjskimi, tworząc dzieło niepowtarzalne.


Uwaga na terenie bazyliki obowiązuje zakaz robienia zdjęć i filmowania.

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.4015
Długość : 11.8808

Zapraszamy do uzupełnienia opisu