Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
ZakopanePL

Zakopane - Dolina Strążyska

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 07-10-2009 11:51:31
pdf

Dolina Strążyska - długość 2 km, czas 50 min, różnica poziomów ok.200 m. Prking przy ul. Strążyskiej przed samym wejściem do doliny.

Dojście do doliny Drogą pod Reglami lub ul.Strążyską.

Przez Dolinę biegnie jeden ze szlaków prowadzących na Giewont. Ona sama również jest celem wielu wycieczek. Dodatkowym plusem jest również mała gospoda na jej końcu.

Niegdyś był to popularny teren wypasowy, co uwidocznione zostało w nazwie, która pochodzi od góralskiego słowa "strąga", oznaczającego zagrodę dla pasących się owiec. Wygodna i szeroka droga biegnąca wzdłuż Potoku Strążyskiego, wije się pomiędzy masywami Grześkówek i Samkowej Czuby, a n ieco wyżej Sarniej Skałki i Łysanek. W połowie drodi mijamy charakterystyczne dolomitowe turnie, będące niegdyś terenem ćwiczeń dla taterników. Nieco dalej Skała Jelinka, na której umieszczono tablicę pamiątkową, poświęcona XIX wiecznemu czeskiemu pisarzowi Edwardowi Jelinkowi, przyjacielowi Polski i Zakopanego. Na Polanie Strążyskiej do dziś stoi kilka szałasów pasterskich, a w jednym z nich popularny bufet. Tu kończy się trasa spaceru. Można przedłużyć ją o 10 mimut (warto), podchodząc aż do wodospadu Siklawica, który opada z półki skalej ok. 13 m wys.

Powrót z Polany Strążyskiej tą samą drogą, albo:

1. Podejście w lewo czarnym szlakiem na Sarnią Skałkę i dalej do Doliny Białego ( 2 godz)

2. W prawo czarny szlak do Małej Łąki (1,5 godz), czerwony na Giwont (2,5 godz0

cords

Współrzędne:
Szerokość : 49.2755
Długość : 19.9344

Zapraszamy do uzupełnienia opisu