Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
WeronaIT

Werona (Verona) - Arena

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 28-09-2009 19:30:15
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 20-03-2016 16:36:11
pdf

Werona (Verona)  - ArenaArena w Weronie jest nie tylko pozostałością wspaniałego rzymskiego amfiteatru ( trzeciego co do wielkości zachowanego tego typu obiektu), ale również doskonałym teatrem operowym. Wielkość obiektu i fakt iż jest on całkowicie otwarty pozwala na realizację przedstawień na skalę niespotykaną w zamkniętych obiektach. Widownia pomieści 25 tysięcy widzów, a scena wraz zapleczem daje możliwość udziału w inscenizacji olbrzymiego zespołu aktorów i np. "dużej" ilości zwierząt, powozów...( w trzecim akcie Carmen, ruch na scenie jest jak w małym miasteczku).

Arenę można zwiedzać. Jest ona czynna codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 - 18.30, a w poniedziałki 13.45 - 19.30. W sezonie operowym ( lipiec i sierpień) 8.00 - 15.30. Prawdziwą frajdę daje naprawdę uczestnictwo w przedstawieniu operowym.

Werona (Verona)  - ArenaProgram corocznego festiwalu operowego, odbywającego się od połowy lipca do końca sierpnia, jest zawsze publikowany na stronie Areny www.arena.it Można tam również zarezerwować i kupić bilety. Jeżeli jednak nie jest to przedstawienie wyjątkowej rangi, które gromadzi wielkie gwiazdy sceny operowej, proponujemy zakup biletów przed spektaklem w kasach. Zawsze można znaleźć bilet nieco tańszy. Widownia podzielona jest na sześć stref cenowych ( ceny są zróżnicowane w zależności od rodzaju przedstawienia). Wszystkie sektory numerowane mają oddzielne (bardzo niewygodne) siedziska, sektory nienumerowane ( tzw.jaskółka) to po prostu rzymski amfiteatr z rozgrzanymi w słońcu i przyjemnie ciepłymi wieczorem podestami kamiennymi. Tak naprawdę to właśnie sektory nienumerowane są zawsze zapełnione widzami, a w pozostałych częściach bywa sporo wolnych miejsc. Nie dotyczy to oczywiście wyjątkowych hitów, kiedy to potrafi zabraknąć biletów. Wybierając się na przedstawienie ( dotyczy sektorów zielonych i na pewno jaskółki) należy zabrać ze sobą poduszkę. Można oczywiście wynająć takową na miejscu, ale po co płacić dodatkowo 3-4 EUR. Turystów zwiedzających Weronę w czasie festiwalu dziwią na ulicach wokół Areny grupy ludzi idących z poduszkami lub ...materacami ( takich też widziałem), ale są to właśnie ci którzy udają się  na przedstawienie. Można i należy zabrać ze sobą picie, tylko należy pamiętać,  że w strefie nienumerowanej nie wolno posiadać szklanych naczyń i pojemników. Jest to podyktowane bezpieczeństwem, w razie stłuczenia, ktoś mógłby się pokaleczyć.

Nastrój jaki panuje na tych przedstawieniach jest tak niepowtarzalny i inny niż w pozostałej części Europy, że naprawdę będąc w Weronie warto również udać się na grany wtedy spektakl, a dla miłośników opery odwiedzenie tego miejsca, powinno być wręcz obowiązkiem.


Ciekawostka: do tradycji festiwalu w Weronie należy wysłuchiwanie uwertury przy wygaszonych światłach, a tylko w blasku świec ( Które są rozdawane przed wejściem na widownię). Tradycja ta pochodzi z nieodległych czasów, kiedy to nie było prądu, a publiczność kiedy chciała przeczytać libretto, musiała to czynić właśnie przy świetle świeczki.

 

 

cords

Współrzędne:
Szerokość : 45.439
Długość : 10.9943

Zapraszamy do uzupełnienia opisu