Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
FlorencjaIT

Florencja - Kopuła Katedry - Filippo Brunelleschi

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 18-09-2009 18:55:28
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 24-10-2013 22:18:50
pdf

FotoKopuła Katedry florenckiej - Filippo Brunelleschi

Kiedy w 1418 r Rada Miejska ogłosiła konkurs na projekt i realizację kopuły Kadedry florenckiej, wygrał go Filippo Brunelleschi, wyprzedzając Lorenza Gilbertiego, który zwyciężył we wcześniejszym konkursie na projekt drzwi baptysterium w 1401 r. Obecny zwycięzca był wtedy drugi. Brunelleschi bardzo źle przyjął przegraną z przed 17 lat, a tym razem zgodnie z decyzją zarządu budowy z 26 kwietnia 1420 r musiał podzielić się stanowiskiem kierownika prac, że swoim konkurentem. Gilberti nie umiał godnie uznać porażki i przyłączył do krytykantów wieszczących klęskę, ale sam przestał sobie radzić z organizacją swojej części prac, często wykazując się niekompetencją.

Zdenerwowany Brunelleschi często  udawał chorobę zostawiając na placu samego Gilbertiego. Wszystko się odmieniło kiedy to Gilberti miał wymurować wieniec bębna, który okazał się wadliwy i całą murarkę trzeba było rozebrać.Zarząd Katedry 27 sierpnia 1423 r mianował Brunelleschiego " wynalazcą i kierownikiem największych Kopuł", a konkurenta zatrudnił jako pomocnika w niepełnym wymiarze godzin.

FotoProponowane przez Filippo Bruneleschiego rozwiązania techniczne były bardzo nowatorskie. Projekt wprowadzał dwupowłokową kopułę z wentylowaną przestrzenią pomiędzy nimi. Czasza wewnętrzna miała grubość do 4 metrów i była murowana z cegły z zastosowaniem wątku jodełkowego, dodatkowo układanego w ukośne spirale ( taki wątek był stosowany przy konstrukcjach w budownictwie wschodnim oraz przy realizacji przesklepień łukowych w starożytnym Rzymie). Z konstrukcji wysunięto wspornikowo wieńce spinające. Czasza zewnętrzna jest znacznie cieńsza ( grubość  ok.1metra) i miała za zadanie ochronę przed wodą. Zastosowano również rusztowanie, które było przesuwane wraz z realizacją kolejnych warstw. Brunelleschi skonstruował również dźwig budowlany, który ustawiony pośrodku podawał materiał na górę. Dużą część narzędzi wymyślonych na potrzeby tej budowy można oglądać zwiedzając kopułę oraz Museo dell Opera del Duomo. Nowatorski był również system organizacji pracy. Osiem ekip murarzy, każda z własnym majstrem realizował równolegle osiem segmentów kopuły. Na specjalnych podestach urządzono specjalne miejsca na posiłek, aby ludzie nie musieli tracić czasu i sił na wchodzenie i schodzenie na tak olbrzymią wysokość. Warto również zauważyć, że w czasie budowy nikt nie zginął.

Zaprojektowane zostały również zamocowania i haki do podwieszania rusztowań w czasie przyszłych remontów, a w przestrzeni pomiędzy czaszami wykonane zostały podesty  i korytarze umożliwiające poruszanie się wokół kopuły. ( Dostajemy się nimi dzisiaj na górę)

Budowę kopuły ukończono w 16 lat od czasu jej rozpoczęcia. W dniu 25 marca 1436 r, w święto Zwiastowania miała miejsce uroczystość Konsekracji Katedry, z udziałem Papieża Eugeniusza IV. 

Kopuła nie miała jednak latarni, na która rozpisano kolejny konkurs. Zwycięzcą został ponownie Brunelleschi. Prace rozpoczęto w marcu 1446 r, niestety miesiąc poźniej jej autor już nie żył. 

_______________________________________________________________________________________________________

FotoJeżeli zdecydujemy się wejść na wierzchołek katedry, czyli taras wokół latarni, a jest okres letni, to się nieźle spocimy. Samo wejście na górę trwa dosyć długo. Poruszamy się wąskimi, często nachylonymi ( ale w bok) korytarzami, w tłumie takich samych jak my turystów. Jest strasznie duszno, gorąco i nie widziałem na górze ani jednej osoby, która nie była by zlana potem. ....ale wejść naprawdę warto. Po drodze możemy podziwiać geniusz Brunelleschiego . Z tarasu widokowego roztacza się wspaniały widok na Florencję i jej poszczególne zabytki.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 43.7732
Długość : 11.2571

Zapraszamy do uzupełnienia opisu