Lang_en
Lang_pl
logoutZaloguj/Zarejestruj
Moje konto
 

Google Map
resize
O 
San GimignanoIT

San Gimignano

 
Autor informacji : Jarek Wojtach
Data utworzenia informacji : 04-10-2009 17:22:11
Autor modyfikacji : Jarek Wojtach
Data modyfikacji informacji : 31-10-2010 23:09:50
pdf

FotoSan Gimignano nazywane jest czasem przekornie średniowiecznym Manhattanem, a zawdzięcza to sporej ilości kamiennych wież górujących nad miasteczkiem. Sławne wieże pojawiły się w San Gimignano ok. 1150 roku. Służyły różnym celom, zarówno praktycznym jak i ambicjonalnym. Przede wszystkim zapewniały schronienie podczas ataków czy zamieszek. Stanowiły jednak widomą oznakę statusu ( potęgę szlachcica mierzono wysokością jego wieży). Nic jednak nie gwarantowało ochrony przed zarazami czy ciągłymi rebeliami, a te właśnie przyczyny były podstawą zmierzchu znaczenia miasteczka. W 1348 r miasto oddało się pod opiekę Florencji. Spadek znaczenia miejscowych rodów i brak wewnętrznej rywalizacji zatrzymał jego rozwój ( również realizację nowych wież). San Gimignano popadło w ruinę i zapomnienie jeszcze w latach 60 - tych XX wieku Jarosław Iwaszkiewicz w swojej książce "Podróże do Włoch" opisywał je jako wyjątkowo senne i częściowo zrujnowane toskańskie miasto. Wszystkie czynniki ( w tym również położenie na uboczu głównych szlaków), które spowodowały , że czas się w nim zatrzymał, pozwoliły na ponowne "odkrycie" tego bardzo ciekawego  miejsca w obecnych czasach. San Gimignano to nie tylko niezapomniana sylwetka miasta w krajobrazie Toskanii, to również znakomicie zachowany "klimat" średniowiecza, praktycznie bez późniejszych przeróbek.


IFORMACJE PRAKTYCZNE

Do San Gimignano niestety najłatwiej dotrzeć samochodem. Wokół miasteczka jest kilka płatnych parkingów, ale znalezienie na nich miejsca bywa w sezonie dosyć trudne. Czasem turyści przejeżdżają kilka razu wokół miasteczka zanim znajdą wolne miejsce. Trzeba przyjechać dosyć rano, wtedy jest zdecydowanie luźniej. Niektórzy zostawiają samochody po okolicznych krzakach, trzeba jednak uważać na zakazy, ponieważ policji drogowej w okolicy jest sporo.

Po San Gimignano łatwo się chodzi. Droga z jednego końca miasta na drugi, trwa kilka minut. Większość interesujących obiektów znajduje się w okolicach Piazza del Duomo. Proponujemy powłóczyć się po miasteczku na własną rękę i koniecznie należy wejść na jedyną wieżę otwartą dla zwiedzających Torre Grossa , przy Museo Civico.

cords

Współrzędne:
Szerokość : 43.4697
Długość : 11.0438

Zapraszamy do uzupełnienia opisu